Naučná Blatská stezka na Táborsku bude o půl kilometru delší

Soběslav (Táborsko) 9. února (ČTK) – Naučná Blatská stezka u Soběslavi na Táborsku bude o půl kilometru delší. Trasa vede územím bývalého rašeliniště Borkovická blata. Nová část z poválkového chodníku prodlouží stezku na délku přibližně 6,5 kilometru. Novináře o tom informovali v tiskové zprávě zástupci projektu CZ-SK South Life, který za prodloužením trasy stojí.

Reklama

Projekt CZ-SK South Life má zlepšit stav tzv. prioritních stanovišť, mezi než patří i Borkovická blata. Dále se mimo jiné týká tří evropsky významných druhů. Jde o rostlinu hořeček mnohotvarý český, brouky střevlíka Ménétriésova a páchníka hnědého.

„Cílem je v této lokalitě obnovit prioritní stanoviště, kterým tu je rašelinný les … Z této aktivity bude mít značný přínos rovněž široká veřejnost, jelikož evropsky významnou lokalitu Borkovická blata každoročně navštíví desítky tisíc návštěvníků,“ uvedla vedoucí projektu Eva Ježková CZ-SK South Life.

Prodloužení trasy naučné stezky je podle Ježkové vhodnou formou prezentace vzácného stanoviště a zároveň zajištění bezpečnosti návštěvníků s ohledem na zachování stavu chráněného území a významných nebo chráněných druhů rostlin a živočichů. Přírodní rezervace Borkovická blata je chráněné území, které bylo vyhlášeno kvůli ochraně zachovalého fragmentu ekosystému ručně vytěženého rašeliniště. Borkovické rašeliniště začalo vznikat před více než 10.000 lety a dosahovalo hloubky až osmi metrů.

rek hj

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama