REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 31.5. a svátek má Kamila

Na vinici sv. Kláry v těchto dnech začíná řez vinné révy Ve skleníku Fata Morgány

7. 2. 2021

Trojská botanická zahrada sice zůstává i nadále pro veřejnost uzavřená, život v ní ale plyne dál. Nyní na začátku roku nastal čas zimních prací na vinici sv. Kláry. Od posledního týdne v lednu zhruba do poloviny března čeká na vinohradníky řez 16 500 keřů rostoucích na 3,5 ha památkově chráněného vinohradu rozkládajícího se na strmém svahu nad trojským zámkem. Pro kvalitu budoucí úrody hroznů je to jedna z nejdůležitějších operací. Vína, která vznikají ve zdejším moderním vinném sklepě, se těší stále větší oblibě a každoročně získávají uznání od odborné veřejnosti i řadu ocenění. Zájemci si je mohou zakoupit ve výdejním okénku Vinotéky sv. Kláry, které je i v současnosti otevřené každý všední den od 15.00 do 19.00 hodin na adrese Trojská 148/186. Jedna z nejstarších pražských vinic náleží od roku 1995 trvale do správy Botanické zahrady hl. m. Prahy. Díky nádhernému panoramatickému výhledu i jedinečné atmosféře patří k nejatraktivnějším a nejnavštěvovanějším expozicím celé zahrady. V roce 2003 se sem vrátila i tradice výroby vína.

„Naši zaměstnanci na vinici sv. Kláry každoročně ručně sklidí okolo 20 000 kg hroznů, z nichž v místním sklepě následně vznikne okolo 20 000 lahví vína o objemu půl litru. V těchto dnech zahajujeme zimní řez vinné révy, který zásadním způsobem ovlivňuje budoucí kvalitu hroznů a potažmo i vína. Během zhruba měsíce a půl musí zaměstnanci ručně ošetřit více než 16 tisíc keřů v produkční i expoziční části vinohradu,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Jedna z nejoblíbenějších prací vinohradníka – zimní řez révy vinné

Zimním řezem se prostorově reguluje většinou velmi bujný růst této liánovité rostliny. Porost má díky tomu v následujícím roce optimální počet letorostů, je vzdušný, a tím je i méně napadán houbovými chorobami. V neposlední řadě se snižuje počet hroznů na keři, čímž se zvýší jejich velikost, kvalita, lépe vyzrávají a v důsledku toho vznikne i kvalitnější víno. Vlastní letorosty jsou mohutnější oproti neořezané révě, lépe vyzrávají a jsou odolnější i vůči hlubším mrazům. Na vinici sv. Kláry začínají zimní práce koncem ledna, kdy na řez čeká 16 500 keřů révy vinné. „V produkčním vinohradu používáme tři typy řezu. Vždy záleží na tom, o jakou odrůdu se jedná. Většina vinohradu je řezána na vertikální Guyotův řez, kdy se zapěstuje padesáticentimetrový kmínek, ze kterého roste šesti- až devítioký tažeň, a ten je vyvázán k tyči. Modrý Portugal je veden na klasickou hlavu. Poslední typ řezu je ‚zvýšená hlava‘. Při něm se zapěstuje padesáticentimetrový kmínek. Tento typ řezu se používá hlavně pro Rulandské modré, kdy se při řezu sníží počet plodonosných oček a následně množství hroznů a díky větší listové ploše dochází k jejich lepšímu vyzrávání,“ uvedla Vladimíra Egertová, vedoucí vinice sv. Kláry. Zimní řez končí v polovině března.

Vína z vinice sv. Kláry sklízí uznání a ocenění na vinařských soutěžích

K těm nejdůležitějším a nejúspěšnějším patří na vinici sv. Kláry tradiční francouzská odrůda Rulandské modré, které se na prosluněném svahu poblíž řeky Vltavy výborně daří. Vína vyrobená z této odrůdy jsou tradičně úspěšná na vinařských soutěžích, kde získávají zlaté medaile. Toto víno během své návštěvy ochutnal i známý francouzský herec a vinař Pierre Richard a jeho kvalitou byl příjemně překvapen.

Ochutnejte vína z vinice sv. Kláry

Ideálním doplňkem vašich večerů ve dvou jsou vína z vinice sv. Kláry. Z odrůdy Rulandské modré vznikají opravdu špičková, lahodná, a to jak ve formě červeného vína, tak ve variantě rosé. Vybírat ale můžete i ze široké škály dalších odrůdových vín či cuvée. Lahve zakoupíte každý všední den od 15.00 do 19.00 hodin ve výdejním okénku Vinotéky sv. Kláry na adrese Trojská 148/186. Pro větší objednávky a jiné zboží vinotéku kontaktujte předem  na [email protected]

Spící kráska se probouzí

Polopouštní expozici skleníku Fata Morgana opět po roce zkrášlí něžné květy orchideje Schomburgkia superbiens (dříve řazená do blízce příbuzného rodu Laelia). V přírodě byste ji mohli potkat v horských lesích jižního Mexika, Guatemaly, Hondurasu a Nikaraguy v nadmořské výšce 800–2000 metrů. Spatřit ji můžete na stromech i na skalách, kde dokáže vytvořit husté porosty. Její květenství nese nápadně dlouhý květní stvol o délce 1–1,5 metru. Ladné růžové květy této opravdové tropické krásky navíc výrazně voní.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA