Na Svojanově vzali restaurátoři na obnovu stropů praky

Restaurování klasicistních stropů v empírové části hradu jde do finále. Restaurátoři se po nucené odmlce pustili do poslední fáze. Tentokrát obnovují nástropní malby v pánských pokojích.

Reklama

Stříkačka, rozprašovač, tmely, ale i vrtačka a háčky. To jsou nástroje, které vzali na Svojanově do rukou restaurátoři Magdalena Slavíková a Michal Šrůtek. Jsou sice na začátku, ale už mají přehled o rozsahu poškození stropů a stropních maleb v pánských pokojích. „Došlo tady k větším defektům, co se týče trhlin. Trhliny jsou pohyblivé, na mnoha místech jsou velké dutiny. Místy je omítková vrstva i odtržená od rákosu,“ popisuje defekty stropů Magdalena Slavíková. Větší poškození tedy vyžaduje i větší zásahy. „Je to trochu rozdíl od předchozích etap, kde z větší části byla uvolněná povrchová barevná vrstva, která se ve velké míře odlupovala. Tady máme jiný technologický problém, kdy musíme použít hloubkovou injektáž,“ konstatuje restaurátorka, která pracovala na obnově klasicistních výmaleb stropů v hradě i v předchozích etapách, tedy v dámských pokojích, jídelně a přípravně.

Uvolněná stropní omítka vyžaduje speciální postup. „Akuvrtačkou s malým vrtáčkem podél trhliny navrtáme drobné dírky v rozmezí 10 až 15 centimetrů, do kterých aplikujeme injektážní směs. Ta dokáže omítku přichytit, vrátit a hlavně zpevnit,“ vysvětluje postup Magdalena Slavíková. Zpevnění je vidět už při samotné aplikaci. „Protože tu jsou velké dutiny, musíme takzvaně prakovat. Tyto části se také navrtávají dírky, do kterých se zašroubuje háček. Tato místa podkládáme plátky gumy, polystyrénu, příp. prkýnek, které pak přitáhneme. Vyhřezlá dutina se tak vrací zpátky,“ říká restaurátorka. Vypodložené místo se touto technologií zafixuje, rozleje se tam injektážní směs a uvolněnou část přilepí. Jak poznamenává sama restaurátorka, prakování je velice pracnou záležitostí, protože zpevněné části jsou sice tvrdé, ale velice křehké. Tato technologie vyžaduje postupnou pečlivou práci. Nedá se uspěchat. Odborníci musí pracovat opatrně. Omítka by se mohla úplně oddělit a spadnout. Prakování je v restaurování běžně používaná technologie. Používá se na i na venkovní omítky, či sgrafita.

Co způsobilo rozsah poškození stropů v pánských pokojích se těžko odhaduje. Podle odborníků patrně došlo k razantním otřesům při opravách, možná také k přetížení. Malby trpí rovněž tím, že jde o okrajové místnosti hradu, kde se projevují i povětrnostní a klimatické vlivy. Omítky a malby na hradě čelí i teplotním a vlhkostním změnám. Své má na svědomí samozřejmě také zub času.

Závěr letošní návštěvnické sezóny

Hrad Svojanov je v současné době na vrcholu letošní turistické sezóny. Ještě o víkendu si návštěvníci mohou užít adventní prohlídky s vyprávěním o zvyklostech, které se váží k Vánocům a době před nimi. Na neděli 19. prosince je ještě nachystané představené Legenda o Hvězdě, se kterým přijede Divadlo Evy Hruškové, Jana Přeučila a Zdeňka Rohlíčka. Prastarý příběh o narození Ježíška zhlédnou malí i velcí výletníci v domě zbrojnošů od 14. hodiny. S pátou hodinou odpolední se pak pro veřejnost brány hradu do 5. března 2022 uzavřou.

Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Poličky. Patří k nejoblíbenějším památkám v Pardubickém kraji. V minulém roce si cestu na hrad našlo 54.653 turistů, roce 2019 hrad navštívilo rekordních 83.474 výletníků.

Někdejší královské sídlo nabízí v turistické sezóně tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem. Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století za posledního soukromého majitele. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy a obuví.

V běžném období je přístupný také celý středověký Okruh B. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století. V mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře, která byla běžnou součástí někdejších soudních procesů. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.


Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje. 

Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.

Více informací na naleznete na:
www.svojanov.cz
https://www.facebook.com/svojanovcz/  

Foto: ©Hrad Svojanov

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama