Na návštěvu k příbramským havířům

Je největším hornickým muzeem v České republice, jedním z největších v Evropě a zároveň patří k těm nejstarším vůbec. Nechte se pozvat k návštěvě tajuplných dolů i dalších unikátních expozic, přibližujících bohatou montánní minulost spjatou s těžbou stříbra, uranu i dalších rud. Cílem je Hornické muzeum Příbram.

Reklama

Historie jednoho z největších hornických muzeí v Evropě se začala psát v roce 1886, kdy se nově založené Krajinské muzeum v Příbrami zaměřilo na sbírky související s místním hornictvím a hutnictvím, jehož tradice sahá až do pravěku. Sídlo i hlavní výstavní prostory se nacházejí na Březových Horách v Příbrami. Expozice jsou umístěny v původních provozních i správních objektech tří dolů – Ševčinského, Anenského a Vojtěšského. Přibližují bohatou historii příbramského hornictví a hutnictví. Autentické prostředí vybavené dobovou technikou detailně seznamuje se zdejší těžební činností, která byla zaměřena na dobývání olověné a stříbrné rudy. Prohlídky několika kilometrů podzemních šachet jsou návštěvnicky velmi atraktivní. Součástí je například výtahem, jízda po skluzavce nebo důlním vláčkem až k ústí nejhlubší šachty revíru, dosahující hloubky až 1 600 metrů.

Hornické muzeum Příbram – Důl Ševčinský (zaražený v roce 1813). Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu

K nejcennějším technickým památkám muzea patří obrovské vodní kolo o průměru 12,4 metru, dva unikátní parní těžní stroje či šachetní věž Ševčinského dolu z roku 1879, která byla navržena na zápis do seznamu technických památek UNESCO. Nejstarší z exponátů dokládají zdejší báňské činnosti už v dobách prehistorických. Součástí muzea je také hornická chalupa ze 17.

Zajímavé expozice nabízejí dále čtyři pobočky muzea. Muzeum zlata Nový Knín, sídlící v budově bývalé mincovny, se zaměřilo na těžbu a zpracování zlata na Novoknínsku. Expozice Muzea Špýchar Prostřední Lhota přibližuje život venkovského obyvatelstva, a proto byla stylově umístěna ve zrekonstruované venkovské barokní budově bývalého špýcharu z roku 1770. Ve Skanzenu Vysoký Chlumec si můžete prohlédnout zachovalé vesnické stavby středního Povltaví. Památník Vojna u Příbrami, věnovaný obětem komunismu, vznikl v roce 2005 v autentických prostorách tábora pro německé válečné zajatce z roku 1947, který se s nástupem komunistické totality změnil v letech 1949–1951 na tábor nucených prací a v letech 1951–1961 na lágr pro politické vězně komunistického režimu.

Další výletní tipy objevíte na www.strednicechy.cz

Památník Vojna u Příbrami, Lešetice. Autor ©: Středočeská centrála cestovního ruchu
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama