NA KOŠICKÝ POKLAD DO OSTRAVY!!!

Před několika dny se kolemjdoucí asi dost divili těžkooděncům na ostravském Masarykově náměstí. Ale jen do doby, než zjistili, že jsou nedílnou součástí doprovodu pokladu, jehož hodnota byla vyčíslena zhruba na 186 miliónů korun. V Ostravském muzeu je od 15. 3.  do 5. 5. 2013 k vidění unikátní výstava Košického pokladu.

Reklama

Téměř tři tisíce zlatých mincí, tří zlaté medaile, renesanční řetěz a měděná schránka z 15. – 17. století. Poklad našli stavební dělníci při přestavbě finančního ředitelství v Košicích. Sami nálezci dopadli špatně – část pokladu se pokoušeli rozprodat, mimo jiné zlatníkovi, který je však udal a dělníci skončili ve vězení.

Košičtí později museli svůj poklad hájit, chtěli ho Češi, Maďaři i Němci, ale nakonec zůstal na Slovensku jako jedna z hlavních atrakcí Slovenského národního muzea, ročně se na něj přichází podívat na 50 tisíc lidí. Nyní je naposledy v historii k vidění mimo Slovensko, kde se pro něj v Košicích připravují nové výstavní prostory.

Ostravské muzeum však nabízí i další lákadla. Kochejte se výhledem na historické jádro města z věže nádherné budovy Staré radnice z 16. století, kde muzeum sídlí. Součástí výstupu na věž bude i prohlídka zvonice s 22 zvony, které každou hodinu vyhrávají melodie slezských písní.

Při prohlídce stálých expozic muzea nepřehlédnete unikátní Maškův orloj – jediný interiérový orloj v ČR. Připomeňte si historii Ostravy, která se začala psát v roce 1267. Exponáty z oborů etnografie, hornictví, příroda i geologie Vás provedou vývojem jedinečného a osobitého města.

www.ostrmuz.cz
www.ostrava.cz/cs/turista

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama