REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 4.12. a svátek má Barbora
V okolí

Na kole z Pardubic regionem Kunětické hory

Turistická oblast Pardubicko je svou povahou rovinatý a nenáročný terén, který přímo vybízí k vyjížďkám na kole. Nejoblíbenější trasy měří od 30 do 55 kilometrů a zvládne je celá rodina. My vás dnes vezmeme na výlet kolem středověkého hradu Kunětická hora, pokud trasu ujedete celou, budete mít v nohách úctyhodných 41 km. Není to však povinnost, vyberte část trasy podle sebe.

Putování okolím Kunětické hory začíná i končí v Pardubicích a nabízí to nejlepší z krajského města i jeho bezprostředního okolí. V samotných Pardubicích je ideálním startem výletu historické centrum. Pernštýnské náměstí představuje pomyslný průchod do minulosti. Oddělené od zbytku města tu leží dokonale zachované historické jádro, jehož středem je skvostná budova radnice nebo oblíbená Zelená brána. Z její vyhlídky se vám naskytne pohled například na secesní Východočeské divadlo nebo Automatické mlýny. Kdo má v oblibě procházky, určitě by se měl vydat do přilehlých Tyršových sadů nebo Parku Na Špici. Nedaleký pardubický zámek skýtá hned několik expozic a vzácných sbírek. Například expozice Pardubice – příběh města vám hravě představí bohatou historii města i jeho okolí. Prohlídku zámku můžete ukončit procházkou po zámeckých valech, kde natrefíte na smyslovou stezku, pávy a další zvířátka. Obdivovatelé rychlých koní musí rozhodně zamířit k dostihovému závodišti, které je každoročně dějištěm nejtěžšího překážkového dostihu Velké pardubické steeplechase.

Výhled ze Zelené brány. Foto: ©Marek Vaneš
Výhled ze Zelené brány. Foto: ©Marek Vaneš

Po prohlídce centra Pardubic se na kole vydejte proti proudu Labe směrem ke Kunětické hoře, ostatně dominantní středověký hrad budete mít po celý výlet jako na dlani. Labská cyklostezka, která tudy vede, je výborně sjízdná i pro in-line bruslaře. Pohodová trasa vás do podhradí dovede asi za půl hodinky. Při výstupu na samotný hrad Kunětická hora si pěkně protáhnete nohy, protože kopci se nevyhnete. Přímo na hradě vás čeká kromě krásných výhledů do kraje například prohlídkový okruh Dušan Jurkovič, básník dřeva.

REKLAMA

Po sestupu zpět do podhradí doporučujeme odměnu a osvěžení v podobě točené Kunětické zmrzky, která se pyšní označením Kraj Pernštejnů regionální produkt. Kromě klasických příchutí vás překvapí třeba levandulová nebo okurková…ochutnat ji můžete v nedalekých Kuněticích. Odtud se vydejte směrem na obec Dříteč a dále do Rokytna, kde mají muzeum modelů autíček s názvem Klukovský sen. Uvidíte na pět tisíc modelů autíček z období od 50. do 80. let minulého století.

Labská stezka.  Foto: ©Pardubicko
Labská stezka. Foto: ©Pardubicko

Okruh uzavřete cestou přes Sezemice, kde se můžete zastavit u Velkého a Malého akvaduktu. Oba byly postaveny na konci 19. století, dodnes jsou plně funkční a jsou prohlášeny kulturními památkami. Poslední zastávkou před návratem do Pardubic může být Farma Apolenka v obci Spojil. Věnuje se především hiporehabilitaci a nabízí i jezdeckou školu pro veřejnost, navíc místní bistro Chlívek má pro návštěvníky vždy připravenou spoustu dobrot včetně mléčných výrobků přímo z farmy.

REKLAMA

Pardubický zámek. Foto: ©Pardubicko
Pardubický zámek. Foto: ©Pardubicko
Park Na Špici. Foto: ©Hanka Krejbichova Photography
Park Na Špici. Foto: ©Hanka Krejbichova Photography

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA