REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata
V okolí

Na kole z Pardubic podél Opatovického kanálu až ke koním

Poznejte Pardubicko a objevte krásu starokladrubských běloušů. Trasa z Pardubic podél Opatovického kanálu až do Národního hřebčína Kladruby nad Labem je jako stvořená pro celodenní výlet!

Svou cestu určitě zahajte prohlídkou pardubického zámku a historického centra města. Ve Východočeském muzeu na zámku v Pardubicích doporučujeme navštívit novou expozici Peníze si do hrobu nevezmeš, která minulý týden získala ocenění Gloria muzealis. Když už budete v centru krajského města, určitě nevynechejte výstup na Zelenou bránu, ze které je vidět až na hrad Kunětická hora.

Labská stezka. Foto: ©Pardubice
Labská stezka. Foto: ©Pardubice

Z Pardubic vyjeďte směrem na Lázně Bohdaneč. V těsném okolí lázeňského městečka se nachází rybníky z bývalé Pernštejnské rybníkářské soustavy, která za dob své slávy byla výrazně větší nežli ta jihočeská. Z ornitologické pozorovatelny na Polákově poloostrově budete mít jako na dlani rybník Matka a Bohdanečský.

REKLAMA

Bohdanečský rybník. Foto: ©Pardubicko
Bohdanečský rybník. Foto: ©Pardubicko

Z Lázní Bohdaneč se pak vydejte podél Opatovického kanálu. Tato unikátní technická památka vznikla taktéž za dob vlády Pernštejnů. Třicet kilometrů dlouhý uměle vybudovaný kanál napájel vodou zmíněnou rybniční soustavu. Na cestě podél Opatovického kanálu se zastavte například i u Semínského akvaduktu, kde se kanál elegantně kříží se Sopřečským potokem.

Na konci cyklovýletu vás v Kladrubech nad Labem přivítá stádo starokladrubských běloušů. Prohlédnout si je můžete jak ve výbězích, tak především při komentovaných prohlídkách stájí. Starokladrubští koně jsou vyšlechtěným českým plemenem speciálně k ceremoniálním účelům. Jsou to majestátní zvířata s krásnými chody, kterých se využívá jak v zápřeži, tak pod sedlem. Jejich velkolepost můžete obdivovat při různých přehlídkách. Například tuto sobotu 28. května se v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem koná Den starokladrubského koně anebo navštivte 17. září zábavné rodinné odpoledne Kladruby naruby.

Kladrubští koně. Foto: ©Pardubicko
Kladrubští koně. Foto: ©Pardubicko

Cestu zpět do Pardubic můžete zvolit kolem písníků Lohenice – Mělice, které po celé léto nabízí příjemné osvěžení. Do krajského města se pak vrátíte po Labské cyklostezce č. 2.

Pokud se vydáte na tento cyklovýlet Pardubickem, ujedete na kole úctyhodných 55 kilometrů a navštívíte 7 destinací.

REKLAMA

Výhled na město. Foto: ©Marek Vaneš, Pardubicko
Výhled na město. Foto: ©Marek Vaneš, Pardubicko

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA