Na kole kolem Mostů u Jablunkova

Poznávejte okolí Mostů u Jablunkova na kole, projeďte se zajímavou krajinou a pokochejte se jejími krásami a jedinečnou atmosférou. Hornaté okolí Mostů u Jablunkova nabízí ideální podmínky pro výlety na horských kolech, ale i na elektrokolech. Síť značených cyklotras vás zavede až na vrcholky hor k chatám s dobrým občerstvením.

Reklama

Výchozím bodem cyklovýletu je Dřevěnka na Fojtství, kde sídlí Gorolské turistické informační centrum. Je možné si zde po předchozí rezervaci vypůjčit elektrokolo.

Od Dřevěnky na Fojtství vede trasa po hlavní silnici k železničnímu podjezdu a za ním ostře vpravo po místní komunikaci až k modře značené cyklotrase č. 6081. Ta dovede cyklisty k zeleně značené cyklotrase č. 6084, po které trasa pokračuje přes Kyčeru na chatu Skalka.

Chata Skalka. Foto: ©Těšínské Slezsko

Turistická chata nabízí občerstvení a můžete zde ochutnat také regionální speciality. Vyhlášena kuchyně nenechá o hladu nikoho. Příjemné okolí chaty nabízí herní prvky pro děti a pro dospělé posezení s krásným výhledem.

Od chaty Skalka pokračujeme dále na Severku a ke Kamenné chatě. U Kamenné chaty se nachází rozhledna Tetřev s výhledy na československé pohraničí.

Kamenná chata. Foto: ©Těšínské Slezsko

Dále cyklotrasa pokračuje již klesáním až k rozcestníku Pod Beskydem. Odtud pokračuje po cyklotrase č. 6081 a pak souběžně po modré turistické značce až k rozcestníku Motyčanka a Šance – škola, bus.

Nedaleko autobusové zastávky se nachází opevnění Velká šance vybudované v období třicetileté války, s půdorysem ve tvaru hvězdy. Návštěvníci si mohou volně přístupné opevnění projít nebo si objednat komentovanou prohlídku v Návštěvnickém centru opevnění Šance. Zde je k vidění interaktivní expozice přibližující budování a život na Velké šanci.

TIP Držitelé slevové karty Těšínské Slezsko Region Card mají komentovanou prohlídku opevnění zdarma (účast na komentované prohlídce doporučujeme předem telefonicky rezervovat).

Šance. Foto: ©Těšínské Slezsko

Pokud chcete zažít dobývání Velké Šance na vlastní kůži, můžete si zahrát geolokační hru Velká šance pro pěšáka. Hru je potřeba si stáhnout do chytrého telefonu a zahrát si ji můžete kdykoliv. Hra má 2 možné starty. Stačí dojít před Gorolské turistické informační centrum v Mostech u Jablunkova nebo před chatu Skalka a aplikace sama nabídne odstartování hry.

Zpět k výchozímu bodu lze pokračovat po cyklotrase č. 561, a dále od rozcestníku Jablunkovský průsmyk po neznačené lesní cestě k hotelu Grůň, do skiareálu s bobovou dráhou, která je v provozu celoročně, a do centra obce k Dřevěnce na Fojtství.

Celková délka trasy (včetně návštěvy opevnění Velklá šance) měří 22 km. V okolí pak doporučujeme návštěvu přírodní památky Megoňky, která se nachází již na Slovensku, nedaleko státní hranice s Českem. Od Velké šance je to do bývalého pískovcového lomu, kde se nachází pískovcové koule, pouze 2,5 km.

Dřevěnka. Foto: ©Těšínské Slezsko

I v rámci tohoto výletu je možné si aktivovat turistickou kartu Těšínské Slezsko Region Card, a to v Návštěvnickém centru opevnění Šance nebo na Kamenné chatě. Aktivace karty je podmínkou pro vstup do soutěže o regionální balíčky. Losovat budeme ještě 2x, a to z karet aktivovaných v měsíci září a říjen. Pokud držitelé kartu aktivně využívají, mohou se zaregistrovat do soutěže o hlavní ceny a vyhrát třeba víkendový pobyt v Beskydech, tandemový seskok, rodinnou vstupenku do aquacentra v Bohumíně a další zajímavé ceny.

Více informací k výletu, tipy na další výlety z cyklu Poznávej Těšínské Slezsko a podmínky soutěží jsou k dispozici na webu tesinskeslezsko.cz.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama