Muchova stezka má oživit turismus nejen v M. Krumlově, ale i v širším regionu

Moravský Krumlov (Znojemsko) 10. září (ČTK) – Dílo a život malíře Alfonse Muchy by mělo být v budoucnu oživením nejen pro Moravský Krumlov, kam se lidé mohou od července znovu přijet podívat na Slovanskou epopej. Postupně začne vznikat Muchova stezka, která bude spojovat v regionu místa, v nichž Mucha zanechal během života nějakou stopu. Jde o projekt Muchovy rodiny, Moravského Krumlova a Ivančic, k nimž se mohou připojovat další místa, řekl ČTK starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09).

Reklama

Memorandum podepíšou zástupci obou měst a také Jihomoravského kraje se zástupcem rodiny dnes večer na zámku, kde se uskuteční slavnostní večer k návratu Epopeje do Krumlova zhruba po deseti letech. „Lidé, kteří navštíví zámek a Epopej, se mohou vydat i do dalších míst spjatých s Muchou,“ řekl Třetina. V Ivančicích, kde se Mucha narodil, vznikne přeměnou Památníku Alfonse Muchy moderní muzeum. Od srpna mají zájemci k dispozici nového audioprůvodce Ivančicemi s 11 zastaveními, která s Muchou nějak souvisejí. Hlas průvodci propůjčil vnuk malíře John Mucha.

Podle Třetiny je podpis memoranda základ k tomu, aby se sešly týmy jeho iniciátorů a řešily podrobnosti vzniku stezky a její podoby. Součástí má být podle Třetiny i nová cyklostezka mezi Krumlovem a Ivančicemi. Zapojit se mají také Hrušovany nad Jevišovkou, kde odkrývají rané Muchovy fresky v budově městského úřadu. Třetina zmínil i Kyjov, Mucha však zanechal drobnější stopy i na dalších místech jižní Moravy. „Převezení Epopeje do Krumlova byl první krok, putování do Ivančic bude druhý krok a další budou postupně navazovat,“ doplnil Třetina.

Slovanská epopej je souborem 20 velkoformátových obrazů, na nichž Mucha zachytil výjevy z dějin Slovanů. Namaloval je mezi lety 1912 až 1926 na zámku ve Zbirohu. Malíř za sebou však zanechal mnohem rozsáhlejší dílo mezinárodního věhlasu, i proto se na Epopej jezdí dívat velké množství zahraničních návštěvníků.

mei hj

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama