Mosty u Jablunkova oslaví 400 let od vzniku opevnění Šance

MOSTY U JABLUNKOVA NA KONCI TÝDNE SLAVÍ 400 LET OD VZNIKU OPEVNĚNÍ ŠANCE. KDYSI OCHRANA OBCHODNÍ STEZKY, DNES TURISTICKÉ LÁKADLO.

Reklama

Ve své době sloužilo obraně obchodní stezky i oblasti, dnes je to turistická atrakce. Jablunkovská Šance (psáno také šance, také pojmenovávána jako pevnost Velká šance) byla postavena před 400 lety a zřejmě začala sloužit v měsíci červenci 1621, proto se radnice v Mostech u Jablunkova rozhodla oslavit výročí právě o prázdninách. „Slavíme šňůrou akcí. Na ty hlavní zveme širokou veřejnost v pátek 20. a po celý den v sobotu 21. srpna. Na pátek je připravena šou improvizovaného divadla, přímo na opevnění pak v sobotu připomene řada akcí také historické momenty,“ zve starosta Mostů u Jablunkova Ondřej Niedoba. Vstupné je na akce zdarma.

Obec už začátkem srpna spustila zábavnou geolokační hru s názvem Velká šance pro pěšáka, která účastníky historií opevnění a jeho dobývání provede a už běží také tematická výstava fotografií v Gorolském informačním centru.

Oslavy 400. výročí vzniku Velké šance zahájí v pátek 20. srpna v 17:30 v kulturním domě PZKO vystoupení Divadla improvizace ODVAZ z Ostravy, inspirované historií opevnění kolem Mostů u Jablunkova.

V sobotu 21. srpna od 11:00 hodin se odehraje hlavní část oslav přímo na opevnění v Mostech u Jablunkova. Program ŠANCEFESTU je historický i současný. Ten historický zahrne ukázky života v posádce – vojenské i životní situace, ukázky bitev nebo slavnostních salv. Účastníci se budou moci projít interaktivní expozicí vytvořenou právě k výročí. ŠanceFest zabaví i děti, nebude chybět jarmark a kulturní program – vystoupí Górole, kapela Ragojka, Bohuš Matuš, kapela Sagar, Adam Ďurica a další. V doprovodném programu si diváci mohou užít soutěž ve vaření guláše nebo společné vyřezávání. Vedení města předá v sobotu odpoledne ceny významným osobnostem Mostů u Jablunkova a vyhlásí vítěze fotosoutěže. Den moderuje DJ Lowa.

Praktické informace: Zájemce odveze na místo oslav v sobotu kyvadlový autobus z Mostů. Resp. tam lze dojet na kole či dojít pěšky díky geolokační hře s názvem Velká šance pro pěšáka. Akce se budou řídit platnými protiepidemickými opatřeními. Parkování v areálu je omezené, je tedy lepší dojít pěšky například z parkovišť u hřbitova nebo vlakového nádraží.

Historie

V 16. století byl vybudován pás opevnění proti Turkům, který se táhl podél slezské zemské hranice. Před staletími Šance bránila cizincům ve vstupu do Jablunkovského průsmyku a dále do země. Dnes láká k návštěvě turisty i místní. Jablunkovská šance představuje typický (a v Česku zároveň dnes unikátní) příklad opevnění prostoru horského přechodu.

Systém opevnění budovaný na jižní a jihovýchodní hranici Slezska od 16. do 19. století se nachází na území tří států – České republiky, Slovenské republiky a Polska, především v okolí Jablunkovského průsmyku (551 – 605 m. n. m.). Již od pravěku tudy vedla obchodní stezka, od středověku byla nazývána měděnou – dopravovala se tudy především ruda z hornouherských dolů. Od 16. století nabýval průsmyk na významu jako strategický i vojenský bod a hlavně turecké nebezpečí se stalo impulsem k vybudování první pevnosti ve Svrčinovci – Staré šance (1578).

Velká šance vznikla v období třicetileté války, a to buď v roce 1621, nejpozději však v 1626. V 17. století byla šance posílena a přebudována do tvaru pravidelné hvězdy a následně prohlášena za zemskou pevnost chránící jablunkovský průsmyk. Dodnes se zachovaly příkopy s valy, obranný příkop a zbytky hradeb původního opevnění. Celý komplex opevnění byl několikráte zdokonalován. Na počátku 18. století (1724 – 1729) byl pak přebudován radikálně: Znovu byly postaveny brány, prachárna, kasárna, skladiště a jiné potřebné budovy (např. pekárna). Rozšířeny byly také zemní valy a stěny příkopu byly zpevněny kamenným zdivem. Celý prostor opevnění zabíral plochu cca tří hektarů. Tato přestavba dala Šanci podobu, jejíž pozůstatky lze obdivovat dodnes. Jsou vidět zřetelné valy a příkopy, je stále patrný hvězdicovitý tvar opevnění, vyčištěný od náletových keřů a stromů. Poslední úpravou opevnění prošlo v roce 1808 za tehdejšího velitele pevnosti plukovníka Martinice.

Akce pořádá obec Mosty u Jablunkova. Finančně podpořili Moravskoslezský kraj, Ministerstvo kultury ČR.

Aplikaci ke hře Velká šance pro pěšáka si zájemci stáhnou do svých mobilních telefonů z adresy qr.geofun.cz/602 – nejprve aplikaci Geofun a poté hru „Velká šance pro pěšáka“. Start je možný od chaty Skalka nebo od Gorolského informačního centra. Účastníci mají za úkol pomoci najít Vilémovi jeho ztracený pluk a zachránit mu tak život.

Program

IMPROSHOW: VELKÁ ŠANCE S ODVAZEM
Originální show Divadla improvizace ODVAZ, do které se zapojí i diváci.
Inspirace historií opevnění v Mostech u Jablunkova.
Termín: Pátek 20. 8. 2021, od 17.30
Místo: Dům PZKO – Kasowy, Mosty u Jablunkova
Vstupné: zdarma

Podrobný program na webu obce www.mostyujablunkova.cz a www.sancefest.cz .

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama