Mláďata u vzácných libereckých kopytníků

Poslední květnový týden přišla v liberecké zoo na svět mláďata hned u tří ohrožených druhů kopytníků. Nové přírůstky tak mohou návštěvníci pozorovat ve výběhu koní Převalského, žiraf Rothschildových a sobů karelských. Všechna zmíněná mláďata obývají své expozice společně se stádem již od prvních dní svého života, a tak jsou pro návštěvníky zoo při troše štěstí snadno pozorovatelná.

Reklama

Malá žirafa Rothschildova přišla na svět v úterý 24. května a na svém pomyslném tričku by mohla nosit číslo 48. což je liberecké pořadové číslo mláďat od začátku chovu v roce 1985. Jiný čerstvý přírůstek je od konce května k vidění ve výběhu vzácných chladnomilných sudokopytníků – sobů karelských. Jde o jediný divoký poddruh soba, který se chová v lidské péči, přičemž úspěšné odchovy bývají spíše vzácností. Zoo Liberec chová ohrožené soby karelské od roku 2013 a rozmnožení se podařilo teprve potřetí.

Na rozdíl od ostatních jelenovitých kopytníků mají samice soba karelského vyvinuté parohy – stejně jako samci –  i když paroží samic je méně mohutné. Přesto sobicím dobře slouží k vyhrabávání potravy, zatímco samci ho používají výhradně v soubojích se svými sobími  soky. A do třetice, o dva nové jedince (samce a samičku) se v květnových dnech rozrostlo i liberecké stádo koní Převalského. Chovu koní Převalského se v Liberci daří a díky pravidelným odchovům tak může zdejší zoologická zahrada významnou měrou přispívat k posílení populace tohoto ohroženého druhu, který byl v 60. letech minulého století v přírodě dokonce vyhuben.

Budete-li mít v nejbližší době cestu do Liberce, nezapomeňte se zastavit dřív, než liberecká mláďata vyrostou.

www.zooliberec.cz

Foto: ©Zoo Liberec

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama