Mezinárodní den památek a sídel – 25. výročí

Ve středu 18. dubna si připomeneme 25. výročí Mezinárodního dne památek a sídel a 35. výročí Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví, World Heritage Convention (Convention Concerning the Protection of the World Cultural and Natural Heritage).

UNESCO, na návrh ICOMOS International, prohlásilo v roce 1982 18. duben za Mezinárodní den památek a sídel (International Day for Monuments and Sites). Již několik let doporučuje náměty na které by měla být při této příležitosti upřena pozornost. Členové a národní komitéty připravují různé aktivity jako konference, kolokvia, setkávání, jež mají zvýšit povědomí veřejnosti, vlastníků památek a správy měst o kulturním dědictví. V posledních letech náměty zahrnuly široký okruh témat jako historické vesnice; architektonické dědictví 20. století; podvodní kulturní dědictví; hliněná architektura a industriální dědictví.

Reklama

Mezinárodní den památek v Bečově nad Teplou, 14. dubna
U příležitosti významného data budou v sobotu 14. 4. 2007 od 9.00 hod. na zámku v Bečově nad Teplou pro veřejnost mimořádně zpřístupněny pivovarské sklepy s unikátní lednicí tesané ve skále. Vstup zdarma. Předem objednané skupiny z domovů důchodců a dětských domovů mají vstup na do zámku zdarma.

Mezinárodní den památek na hradě Křivoklatě, 14. a 21. dubna
U příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel je na soboty 14.4. a 21.4. 2007 připraven výjimečný jarní prohlídkový okruh, kde mimo standardní expozici lovectví poprvé projdete dosud uzavřenými prostory pod bývalými „Černými kuchyněmi“. Správa státního hradu Křivoklátu připravila v těchto dnech výjimečnou slevu na vstupném pro 2. prohlídkový okruh. Prohlídky se uskuteční každou celou hodinu v doprovodu průvodce za evidenční vstupné 1 Kč , bez rozdílu kategorie návštěvníka.

Mezinárodní den památek v Hornickém muzeu Příbram, 18. dubna
Hornické muzeum Příbram umožní vstup do všech expozičních areálů Hornického skanzenu Březové Hory a Památníku Vojna za symbolické vstupné 1 Kč.

Zámek Hluboká nad Vltavou, 18. dubna
K Mezinárodnímu dni památek umožníme návštěvníkovi, který navštíví zámek Třeboň a prokáže se u nás vstupenkou na tento zámek, vstup na reprezentační trasu zdarma.

Hrad Bítov, 18. dubna
V tento den bude hrad přístupný dětem do 15 let zdarma a ostatním bude poskytnuta sleva na vstupném. Návštěvníci si budou moci prohlédnou parkánovovu zahradu, normálně nepřístupnou.

Statní Hrad Veveří, Veverská Bitýška, 18. dubna
V den Mezinárodního dne památek mimořádně otevřeno.

Muzeum regionu Valašsko ve Vsetíně, 18. dubna
V tento den volný vstup do expozic a výstav všech zařízení muzea.

Okresní muzeum v Klatovech, 18. dubna
18. dubna bude vstup do muzea pro veřejnost zdarma.

Zámek Dobříš, 18 dubna
Ke dni památek, který se koná 18.4.2007, chystáme 50% slevu na vstupné.

Státní hrad Karlštejn, 21. dubna
Mezinárodní den památek bude na hradě Karlštejn připomenut dne 21.4.2007. Tento den budou mimořádně zpřístupněny tzv. arkády Císařského paláce s opravenou statikou stropů, pozounéři budou hrát ukázky staré hudby každé vcházející skupině návštěvníků na prohlídku a senioři (nad 65 let) budou mít vstup zdarma.

Zámek v Mníšku pod Brdy, 21. dubna
21. dubna bude v rámci Mezinárodního dne památek vstupné pro děti a seniory zdarma.

Státní zámek Raduň, 21. dubna
Mezinárodní den památek v sobotu 21. dubna – vstupné pro dospělí jako jindy 50 Kč, děti, studenti a důchodci zdarma.

Den památek na Hradě a Zámku Grabštejn, 22. dubna
Prohlídky jindy nepřístupných prostor, Dračí pohádka, dílna na výrobu improvizovaných loutek.

Muzeum Vlašim, 22. dubna
K Mezinárodnímu dni památek jsme připravili prohlídku našeho zámku zdarma a to v neděli 22. 4. 2007

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama