McDonald’s nesmí postavit pobočku u římských Caracallových lázní

Řím 29. prosince (ČTK) – Americký řetězec rychlého občerstvení McDonald’s nesmí postavit novou pobočku své restaurace v centru Říma u ruin antických Caracallových lázní. S definitivní platností o tom po několika letech sporů rozhodla Státní rada, která v Itálii plní roli nejvyššího správního soudu. Na soudy se obrátilo sdružení na ochranu práv spotřebitelů Codacons, podle kterého by restaurace nenávratně poškodila estetickou hodnotu památky.

Reklama

Budova lázní vznikla na začátku třetího století za vlády císaře Caracally a její ruiny jsou hojně navštěvovanou turistickou atrakcí. Pobočka McDonald’s, kde by bylo možné zakoupit občerstvení i formou drive-thru, měla vzniknout na pozemku blízkého zahradního centra. Radnice metropole se ale v roce 2019 proti tomu postavila, tehdejší starostka Virginia Raggiová tvrdila, že je třeba „ochránit divy Říma“.

McDonald’s se proti zákazu odvolal a nyní se spor dostal k nejvyšší instanci. Ta dala za pravdu odpůrcům stavby restaurace.

Restaurace McDonald’s vzbuzují u mnoha obyvatel Říma nelibost už od chvíle, kdy se v roce 1986 ve městě otevřela první pobočka poblíž Španělských schodů. Protesty provázely i otevření pobočky u fontány di Trevi v roce 2007 či u Svatopetrské baziliky ve Vatikánu v roce 2016. Kardinál Elio Sgreccia tehdy deníku La Repubblica řekl, že „megaobchod s obloženými houskami na Borgo Pio je ostuda“ a že by se prostory měly využít spíše jako přístřeší pro potřebné.

lep jd

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama