Masopust na Hlinecku do UNESCO

Laufr, Ženuška a Turci(Hamry u Hlinska, 7. 2. 2007) Masopustní obchůzka v Čechách i na Moravě patří k tradičním zimním venkovským obyčejům. Ne všude se však dochovala v původní podobě. Tradiční podobu si Masopustní obchůzka udržela na Hlinecku v obcích Hamry, Studnice a Vortová. Již delší dobu je organizátory zpracováván projekt pro zapsání masopustní obchůzky na Hlinecku do UNESCA.

Reklama

Laufr, též Strakatý nebo Běhoun

Pozná se podle bílých kalhot a haleny, pošitými barevnými kousky látek. Na hlavě má vysokou, špičatou čepici s dlouhými barevnými pentlemi. Bičem pohání ostatní masky k řazení do průvodu. Laufr tvoří dvojici se Ženuškou. Oba kráčí v čele a žádají starostu o povolení, a během obchůzky pak jednotlivé hospodáře o návštěvu domu.

Ženuška

V ženském oblečení, které vychází z lidového oděvu přelomu 19. a 20. století, se skrývá muž. Na hlavě má pánský klobouk nebo buřinku a do košíčku vybírá od jednotlivých hospodářů peněžité dary.

Turci

Maškary mají povinnost obejít každý dům ve vesnici, u každého musí zahrát, zazpívat a zatancovat. Před domy tancují především Turci. Modří a červení Turci tancují před každým domem, aby se vyvedla úroda. Za Turky mohou jít pouze svobodní mladíci.

Slaměný

Slaměný je maškara obalená slámou s rohem zavěšeným přes rameno, kterým oznamuje zahájení obchůzky. Dále je vybavena velkým kravským zvoncem, zavěšeným vzadu na sukni, a býkovcem ze slámy. Slaměných je v průvodu několik.

Porážení Kobyly

Náročná celodenní bujará obchůzka končí porážením masky zvané Kobylka za účasti Rasa a Žida. Ras nakonec oživí kobylu řádným douškem kořalky.

Masopust v Hamrech u Hlinska se koná 10. února 2007 od 7.30 hodin

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama