Loni opravená rozhledna na vrchu Cvilín v Krnově se opět otevře v dubnu

Krnov (Bruntálsko) 25. března (ČTK) – Loni opravená rozhledna na vrchu Cvilín v Krnově na Bruntálsku se veřejnosti opět otevře v dubnu. Vedení města zvýšilo o 20 korun cenu vstupného. Základní vstupenka bude stát 50 korun. ČTK to řekla mluvčí města Dita Círová. Dodala, že pokud bude příznivé počasí, bude vyhlídka přístupná poprvé 2. dubna.

Reklama

Památkově chráněná stavba, která musela být v roce 2019 kvůli špatnému technickému stavu pro návštěvníky uzavřena, podstoupila kompletní rekonstrukcí za 12,4 milionu korun. Po opravě byla otevřena loni v srpnu. Do listopadu ji navštívilo 12.000 lidí. Součástí roční opravy byla také úprava přístupové cesty, veřejné osvětlení a nasvětlení rozhledny, které ale dosud není funkční.

Dvacet osm metrů vysoká rozhledna na Cvilíně byla postavena v letech 1902 až 1903 podle projektu architekta Ernsta Latzela z iniciativy Moravskoslezského horského spolku a za finanční podpory knížete Jana II. z Lichtenštejna. Původně byla její horní část zakončena věžičkou s vřetenovým schodištěm, která umožňovala rozhled do okolí z místa o pět metrů vyššího, než je současná vyhlídková plocha. Věžička však výrazně narušovala statiku rozhledny, a proto se musela rozhledna snížit na současnou úroveň.

Základnu rozhledny tvoří nepravidelný osmihran o maximálním průměru 7,9 metru a výšce 4,55 metru nad terénem. Tloušťka kamenného zdiva je 100 až 110 centimetrů. Od výšky 4,55 metru je rozhledna prostorově provedena jako válcový dřík o vnějším průměru 4,66 metru do výšky 23,5 metru. Vnitřní část objektu tvoří dřevěné schodiště s podestami. Vstup na terasu umožňuje dřevěné vřetenové schodiště umístěné ve válcové věžičce.

dvc kš

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama