Liberecké atraktivity lákají své návštěvníky

Stotisícová metropole severních Čech obklopená Jizerskými horami a Ještědským hřbetem láká turisty nejen k návštěvě kulturních atraktivit, ale také k využití libereckých sportovních zařízení.

Mezi největší lákadla města patří bezesporu Zoologická zahrada v Liberci. Tato ZOO je nejstarší zahradou v České republice, která byla založena již roku 1919.Od roku 2006 je součástí ZOO Městské středisko ekologické výchovy Divizna a Centrum pro zvířata v nouzi Archa.

Reklama

Botanická zahrada, která byla vybudována Spolkem přátel přírody v roce 1876. K vidění je kupříkladu orientální zahrada, masožravé rostliny a leknínovité rostliny s viktorií královskou. Návštěvníky jistě zaujme také výstava bonsají či orchidejí.

Divadlo F. X. Šaldy
nově od letošního července láká návštěvníky k prohlídce interiérů budovy, tedy foyer, prvního balkonu a opony malované Gustavem Klimtem. Tuto prohlídku lze spojit s návštěvou budovy novorenesanční Radnice z 19. století s proslulou obřadní síní a věží.

Milovníci umění jistě nepohrdnou návštěvou Oblastní galerie se stálou expozicí českého umění 20. století, francouzského malířství 19. století, německého a rakouského malířství 19. století a nizozemského malířství 18. – 19. století. Budova Severočeského muzea láká své návštěvníky pro historickou, přírodní a archeologickou expozici, kabinet fotografií, expozici uměleckých plakátů od 19. století do roku 1945 a expozicí mechanických hudebních nástrojů.

Dominantou Liberce je 1012 m vysoký Ještěd, televizní věž a horský hotel. K Ještědu je možné vyjet vlastním vozem, pěšky nebo kabinovou a sedačkovou lanovkou. Ještědský hřbet je vyhledávaným turistickým cílem po celý rok. V létě návštěvníky láká krásný výhled do kraje a v zimní sezóně je hřbet využíván milovníky zimních sportů. Nachází se zde sjezdové tratě všech kategorií a skokanské můstky. V roce 2009 byl Ještědský areál dějištěm FIS mistrovství světa v klasickém lyžování.

Mají-li návštěvníci zájem, prohlédnout si i zákoutí Liberce, do kterých se jen tak nedostanou, pak by jistě neměli pohrdnout prohlídkovým okruhem v Libereckém podzemí.

Vodomilové rádi k rekreaci využijí některých vodních ploch přímo v Liberci. K dispozici je Harcovská přehrada či v centru města zřízené koupaliště Vápenka a ve Vratislavicích nad Nisou poté koupaliště Sluníčko. V případě špatného počasí mohou zájemci zavítat do plaveckého bazénu Liberec nebo Centra Babylon s Aquaparkem. V případě deštivého dne návštěvníci jistě nepohrdnou prohlídkou libereckého podzemí.

Liberec nedisponuje pouze kulturními zařízeními, ale také těmi sportovními. Právě proto, bylo městu uděleno ocenění Evropské město sportu 2012. Turisté tedy mohou využít stálých sportovních zařízení, jako je například bike park na Ještědu, sport park u Tipsport Arény, nový skate park nebo aktivit uvnitř kryté Tipsport arény. Pro cyklisty je k dispozici cyklostezka Odra – Nisa, či stezka kolem řeky Nisy a fotbalového stadionu FC Slovan Liberec. Bruslaři budou bezesporu spokojeni při využití uvedené stezky kolem fotbalového stadionu či stezky v rekreačním a sportovním areálu Vesec.

Akce v Liberci

V Liberci se každý rok koná mnoho akcí. Ať už se jedná o velikonoční či vánoční trhy nebo některé dílčí sportovní a prezentační akce. Mezi ty nejvýznamnější ale patří bezesporu Liberecký jarmark, Oslavy Ještědu a nyní nově Benátská noc.

–    Oslavy Ještědu

    Díky výjimečnosti této stavby byla v roce 2003 vytvořena tradice, která má představovat pomyslnou oslavu narozenin Ještědu. Jedná se o třídenní akci pořádanou každý rok na konci července. Během oslav se mohou návštěvníci těšit z vystoupení rockových hvězd, promítání v letním kině či soutěže pro dospělé i děti.

–    Benátská noc

V letošním roce se poprvé Liberec stane dějištěm festivalu Benátská noc, který především  proslavil oblast Českého ráje. Návštěvníci se tak dočkají vystoupení rockových skupin, stejně jako dalších doprovodných akcí.

Kontakty:
Statutární město Liberec
náměstí Dr. E. Beneše 1, 460 59 Liberec 1
tel.: +420 485 243 111, fax: +420 485 243 113
e-mail: info@magistrat.liberec.cz
www.liberec.cz

Městské informační centrum Liberec
náměstí Dr. E. Beneše 1
460 59 Liberec 1
tel.: +420 485 101 709, fax: +420 485 234 589
e-mail: mic@infolbc.cz
www.infolbc.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama