Letní prázdniny jsou výzvou pro návštěvu chladného a tajemného jeskynního podzem

Zpřístupněné jeskyně, kterých máme čtrnáct, přitahují ročně tisíce turistů od nás i ze zahraničí.

Každá z nich je jedinečná, má jinou historii, výzdobu, náročnost prohlídkové trasy, jiné rozměry apod. V jeskyních se v posledních letech konají, kromě prohlídek provázenými průvodci, také oblíbené zážitkové akce. Mají neopakovatelný nádech tajemna a jsou umocněné výjimečnou akustikou prostor. Zpřístupněné jeskyně a jejich výjimečná a fascinující specifika najdete v pěti krajích naší republiky:

Liberecký kraj

Reklama

Bozkovské dolomitové jeskyně, jediné veřejnosti přístupné dolomitové jeskyně v České republice, krápníkové jeskyně s unikátní výzdobou stěn a stropů, průzračně čistým a překrásně prosvětleným největším podzemním jezerem v Čechách, otevřeny celoročně.

Středočeský kraj

Koněpruské jeskyně, nejrozsáhlejší krasový jeskynní systém Čech, veřejnosti přístupná dvě patra komplexu dómů, propastí a chodeb s krápníkovou výzdobou, známý sintrový útvar Varhany, výzdoba tzv. koněpruskými růžicemi světovou raritou, letos nově instalovaná expozice ve středověké penězokazecké dílně.

Jihočeský kraj

Chýnovská jeskyně, v r. 1868 první veřejnosti zpřístupněná jeskyně u nás, strmě upadající chodby a pukliny procházejí vrstvami mramorů a amfibolitů, nemá klasickou krápníkovou výzdobu, je však unikátní modelací jeskynních prostor s jedinečnými přírodními kresbami v tónech bílé, žluté a hnědé barvy, zachovalý původní starobylý ráz prohlídkové trasy.

Jihomoravský kraj

Jeskyně Na Turoldu, největší jeskynní systém v jurských vápencích u nás s jedinečnou tzv. turoldskou výzdobou a ozvučenou prostorou s malým jezerem.
Punkevní jeskyně, se čtyřmi dalšími jeskyněmi se nacházejí v Moravském krasu, s plavbou na lodičkách po podzemní říčce Punkvě, projížďkou vláčkem až k jeskyním nebo jízdou lanovkou na Horní Můstek propasti Macocha, otevřeny celoročně, pro velký zájem turistů nutno prohlídky jeskyní rezervovat předem.
Jeskyně Balcarka s mimořádně bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou, významná paleontologická a archeologická lokalita, jeskyně lovců sobů a koní a zimovištěm jeskynních medvědic a medvíďat, rekonstrukce prohlídkové trasy dokončena v r. 2009, ve Velkém dómu poprvé ve východní Evropě použito osvětlení scenérií tzv. LED diodami, expozice o pravěku.

Kateřinská jeskyně s unikátním seskupením úzkých, až 4 metry vysokých hůlkovitých krápníků, s největší zpřístupněnou podzemní prostorou v České republice s rozměry 97 x 44 x 20 metrů a vynikající akustikou.
Sloupsko-šošůvské jeskyně se světově proslulou a archeologicky významnou jeskyní Kůlnou, expozice archeologických nálezů s kostrou jeskynního medvěda, jedna z nejmohutnějších podzemních propastí v ČR – Nagelova propast – s hloubkou 90 m a dvěma můstky, otevřeno celoročně, kratší okruh bezbariérový.
Jeskyně Výpustek, významná paleontologická lokalita, v první části zachovalé přísně tajné a veřejnosti zpřístupněné velitelské pracoviště bývalé československé armády, multimediální světelná show autora J. Suchánka na začátku prohlídky druhé části jeskyně, bezbariérová a celoročně otevřená jeskyně s mnoha kulturními akcemi.

Olomoucký kraj

Mladečské jeskyně, puklinové chodby a dómy, krápníková výzdoba, nejstarší a největší sídliště moderních lidí (cromagnonců) ve střední Evropě s nálezy kosterních pozůstatků a unikátních kostěných hrotů oštěpů, zrekonstruovaný areál s expozicemi o historii jeskyní a přednáškovou místností otevřen v květnu letošního roku.
Javoříčské jeskyně, výjimečné nejen rozměrnými jeskynními prostorami, ale i mohutnou a velmi bohatou krápníkovou výzdobou, největší zimoviště netopýrů v ČR.
Jeskyně Na Špičáku s unikátním srdcovitým profilem chodeb a množstvím historických nápisů a kreseb na stěnách, které jsou předmětem dlouhodobého výzkumu, bezbariérová prohlídková trasa, příležitostné koncerty.
Jeskyně Na Pomezí, nejdelší krasový systém v ČR vytvořený v krystalických vápencích (mramorech) s bohatou krápníkovou výzdobou, sintrové náteky, jezírka, záclony, stalaktity a stalagmity, sintrový stalaktit Zkamenělé srdce.
Zbrašovské aragonitové jeskyně, jediné zpřístupněné jeskyně hydrotermálního původu u nás, na vzniku se podílely hlubinné vývěry teplých kyselek, unikátní výzdoba minerálu aragonitu, nejnižší úrovně jeskyní jsou trvale zaplněny plynem oxidem uhličitým.

Dny jeskyní v Praze

Tuto mimořádnou akci vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a ve spolupráci se Správou jeskyní ČR v průběhu června zveřejnilo výstavy fotografií a informací o jeskyních a uspořádalo zajímavé přednášky o zpřístupněných jeskyních, speleoterapii, netopýrech, zkušenostech z pobytu ve tmě a jeskynní výzdobě. Až do 8. července je stále ještě možno uvidět venkovní výstavu Zpřístupněné jeskyně ČR a Krása detailu v městském parku na Karlově náměstí v Praze, v Kočárovně zámku Ctěnice bude od poloviny srpna do konce září nainstalovaná mezinárodní výstava UNESCO s názvem Světové dědictví v hloubkách Země.

Pro milovníky kulturních akcí jsou v jeskyních pořádány zážitkové akce

Klasické prohlídky jeskyní obohacují v poslední době mnohé zážitkové akce. Turisty jsou velmi oblíbené, protože na nich poznávají historii jeskyní netradičním způsobem a prožijí hudební, divadelní nebo výstavní akce ve výjimečném prostředí. V rámci hudebního festivalu Cave beat 2012 se letos v jeskyních uskutečnilo už několik neobvyklých koncertů, dva nás čekají o prázdninách a další dva v září. V rámci festivalu bude ve Sloupsko-šošůvských jeskyních za účasti hlasů a hudebních nástrojů v sobotu 7. července oficiální představení atmosféricko-improvizačního konceptu, věnovaného podpoře zážitkových výchovně-vzdělávacích programů pro školy a dětské domovy s názvem Z pravěku do matrixu, v malebném labyrintu Jeskyně Na Špičáku vystoupí 28. července česko-irské trio v podobě svébytné české houslistky a zpěvačky Daniely Škutové, temperamentního irského kytaristy a zpěváka Rowana Kilduffa a energického českého bubeníka Marka Letochy.

Jeskyni Výpustek budou letošní pátky 20. července, 10. srpna a 24. srpna navazovat na minulé netradiční prohlídky s názvem Oživená historie, tentokrát v pořadí už třetí. Od 3. července až do konce října si budou moci návštěvníci ve Zbrašovských aragonitových jeskyních, které se nacházejí v Lázních Teplicích nad Bečvou, prohlédnout výstavu současného figurálního sochařství s příhodným názvem Švihák lázeňský.

Novinkou pro náročné milovníky adrenalinu a fyzicky zdatné jedince bude od 1. července otevřená nová prohlídková trasa na dno Sloupsko-šošůvských jeskyní s názvem Po stopách Nagela. Prohlídka potrvá dvě až tři hodiny. Organizátoři doporučují vhodné oblečení a gumáky, bude třeba lézt po žebříku Karla Absolona a zdolat část trasy i po čtyřech nebo plazením. Přilba a svítilna bude zapůjčena každému návštěvníkovi.

Ve druhé polovině prázdnin návštěvu Chýnovské jeskyně obohatí v pátek 31. srpna koncert houslového virtuosa Jaroslava Svěceného, další akcí bude Evropská noc pro netopýry v pátek 24. srpna v Jeskyni Na Špičáku.

Aktuální provozní doby, termíny akcí, kontakty, možnosti rezervace vstupů a mnoho detailních informací o všech čtrnácti jeskyních můžete vyhledat na oficiálních internetových stránkách Správy jeskyní ČR www.caves.cz nebo www.jeskynecr.cz a na Facebooku facebook.Správa_jeskyní_ČR.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama