Lanovka na Pancíř slaví 50 let

Železnorudsko si málokdo dovede představit bez sedačkové lanovky Špičák – Hofmanky – Pancíř. A právě této lanovce je letos už 50 let.

Reklama

Výrobcem lanovky byl národní podnik Transporta Chrudim, v roce 1964 začaly stavební práce a koncem roku 1970 byl zahájen zkušební provoz. Oficiálně začala lanovka přepravovat turisty v roce 1971. S její pomocí se dostanou turisté a návštěvníci Šumavy bez námahy na vrchol Pancíře, který je vysoký 1214 metrů. Dvouúseková jednosedačková lanovka má délku 2 740 m a překonává převýšení 348 m, u spodní stanice se nachází parkoviště Kaskády, kde se dá zdarma celoročně parkovat.

Z vrcholu Pancíře se návštěvníkům naskytne úchvatný pohled na Královský hvozd a Bavorský les, za příznivého počasí dokonce i na Alpy. Jedná se o výchozí bod oblíbené hřebenové trasy Pancíř – Můstek – Prenet. Na Pancíři mohou turisté navštívit Horskou chatu Pancíř s restaurací a typickou věžičkou s rozhlednou.

Na 30. 12. letošního roku připravuje Informační a turistické centrum v Železné Rudě ve spolupráci s městem Železná Ruda, Železnorudskem s. r. o. a Otevřenou Šumavou z. s. k tomuto významnému jubileu lanovky pestrý program. Jeho součástí bude i tradiční sjezd z Pancíře na historických lyžích, občerstvení a hudba. Návštěvníci se mohou těšit také na výroční turistickou známku i turistickou vizitku, pamětní list a samolepku.

Akce se koná 30.12.2021 od 9:00 do 15:00

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama