Kulturní perly podél Labské stezky

Labská cyklostezka, neoblíbenější cyklistická trasa Německa, nabízí kromě skvělých zážitků na kole také jedinečné kulturní poklady.

Ať už se jedná o zahrady Dessau-Wörlitz, nebo drážďanskou sbírku porcelánu, na jižním úseku Labské cyklostezky se nachází nespočet velmi zajímavých atraktivit.

Reklama

Nebe je opět modré a Labe už se vrátilo do normálu. Po červnových povodních se situace na Labi značně uklidnila a návštěvníkům tak nic nebrání v tom, aby se vypravili na jednu z nekrásnějších cyklistických tras v Německu a užili si vše, co stezka nabízí.

„Okolí Labe už je zase krásně zelené“, láká Mandy Krebs ze zastoupení jižní části Labské cyklostezky do regionu. Mnoho turistů se v poslední době obávalo, zda se jim podaří dostat přes uzavřená místa na trase. Pan Krebs ale všechny návštěvníky může uklidnit: „Na několika málo posledních místech, kde se ještě následky povodní uklízí, jsou velmi dobře viditelná značení objízdných tras, která často vedou přes malebné vesničky a městečka, kde je doprava minimální.
 
Zastoupení Labské cyklostezky komunikuje denně i s ubytovacími kapacitami a restauracemi určenými pro cyklisty. Většina z nich přečkala povodně bez úhony. Ale i ty, které byly určitým způsobem zasaženy, již v mezičase daly vše do pořádku a těší se na všechny návštěvníky.
 
Cyklisté se tak mohou těšit na cyklostezku, jak ji znají a jak ji mají rádi. Již po mnoho let se Labská stezka řadí na první příčku v oblíbenosti mezi německými cyklotrasami. 840 kilometrů Labské stezky vede napříč celým Německem, od na severu položeného Cuxhavenu až po Schmilku, odkud stezka pokračuje dále k nám do Česka a po 160 kilometrech zavede cyklisty až do Prahy. Stezka se rozprostírá jednou podél jednoho břehu, podruhé zase podél toho druhého, na některých místech vede dokonce oboustranně. Díky lodní dopravě je možné břehy libovolně podle chuti střídat.

Zatímco děti se podél trasy mohou těšit z mnoha cukráren, zmrzlináren, hřišť, koupališť a dětských muzeí, nabízí stezka několik zajímavých zastávek i pro milovníky kultury. Např. v Dessau- Rosslau, na začátku jižního úseku trasy, čeká na cyklisty první vrchol kulturních zážitků – proslulý Bauhaus. Jen několik málo kilometrů odtud se pak nachází proslulé zahrady: Gartenreich Dessau-Wörlitz, v nichž se nachází 6 zámků, sedm historických zahrad a parků a přes 100 malých architektonických skvostů. Tato oblast tvoří jedinečnou kulturní krajinu, která byla zapsána na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Projel-li návštěvník Lutherovým městem Wittenberg okolo dveří místního zámeckého kostela, na nichž byly vyvěšeny Lutherovy teze, a pokračoval-li dále přes jedinečné rezidenční městečko saského kurfiřtství Torgau, dostane se pak do Belgernu. A když už tady člověk jednou je, pak se musí zastavit u šestimetrové sochy Rolanda u renesanční radnice.

Dále na jih čeká na turisty kulinářský vrchol celého úseku Labské cyklostezky – Riesa. Již několik století se v tomto městě vyrábí oblíbená značka těstovin. Zdejší „nudlové centrum“ zve k prohlídce skrz samotnou produkci nudlí až k muzeu těstovin. Kdo se vydá ještě dál na jih, dostane se až k nejmenším a nejseverovýchodnějším vinicím Německa – kde se v Radebeulu a Míšni může těšit na prohlídky vinařství a ochutnávku zdejších lahodných vín. V Radebeulu je možné kromě vinařství navštívit i muzeum zdejšího rodáka, spisovatele Karla Maye. V Míšni pak každého návštěvníka potěší pohled na zdejší starobylý gotický dóm a také místní světoznámá porcelánka – Míšeňská manufaktura.

Po stopách porcelánu ve zdejší krajině se dostanete až do Drážďan, kde je možné navštívit rozsáhlou sbírku porcelánu. Na této výstavě, která je součástí umělecké sbírky drážďanského Zwingeru, jež založil již v roce 1715 August Silný, je k vidění obrovské množství tohoto bílého zlata. Drážďany jsou mimoto světoznámé také svými barokními stavbami – Semper Oper, Frauenkirche a rezidenčním zámkem.

Šlápne-li návštěvník zase do pedálů, dostane se podél modrého zázraku, Loschwitzer Brücke, až do národního parku Saské Švýcarsko. Zde jsou k vidění zdejší hory a bizardní skály a pozůstatky vulkanické činnosti z dob dávno minulých. Na jednom z vrcholků se nachází i pevnost Königstein, jedno z největších opevnění v Evropě s více než 750letou historií. I zde si návštěvníci užijí trochu kultury, pokud navštíví zdejší vojensko-historické muzeum, které je zavede po stopách Kristiána I., Augusta Silného a Napoleona.

Jižní úsek Labské cyklostezky se rozprostírá na 260 km od Dessau-Rosslau až po Schmilku, odkud vede dále přes hranici do Česka.

 Další informace a tipy naleznete na: www.elberadweg.de  (stránky v českém jazyce)
Kulturní akce

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama