Kulinární výlet po královském Znojmě

Gastronomie ve Znojmě stoupá nahoru ne po stupních, ale rovnou celých patrech. Několik století staré památky citlivě doplňují hodnotné moderní stavby. A často se tu právě gastronomie a architektura organicky propojují. Však se sem sjíždějí milovníci streed foodu, vína i architektury.

Reklama

A to jste věděli, že Znojmo je vedle Prahy jediným městem v ČR, kde dodnes stojí zástupci všech architektonických stylů od románského po kubismus? Jedno z nejkrásnějších tuzemských měst už mnoho let snoubí vážnou hudbu s vínem na Hudebním festivalu Znojmo. A my vás teď vezmem na výlet, kde spojíme památky a jídlo!

Chrám sv. Mikuláše, Foto: © Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Po příjezdu do Znojma zajděte na kávu k jednomu z prvních baristů, který Znojmo přesvědčil o tom, že výběrová káva je správná cesta. Marek Knopp otevřel přímo v centru kavárnu s hravým jménem Káva na Knopp. Ochutnejte i některý z domácích dortů.

Káva na Knopp, Foto: © Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Po snídani vyšlápněte na gotickou Vlkovu nebo Radniční věž a rozhlédněte se po malebném historickém centru. Dobrodružné povahy pošleme naopak dolů pod zem. Znojemské podzemí je jedním z nejrozsáhlejších podzemních labyrintů Evropy. (Kromě standardní prohlídky – a už ta stojí za to – nabízí i trio adrenalinových tras!)

Znojemské podzemí, Foto: © Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Po všech těch schodech zařaďte oběd. Cutters Food truck najdete dál od centra, ale nebudete litovat ani kroku. Vyhlášený street food každý týden přichází s něčím novým a nikdy nešlápne vedle. Pro křupavou bulku s dokonale dochuceným trhaným masem jezdí i fajnšmekři z Brna.

Cutters Food truck, Znojemské podzemí, Foto: © Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Po obědě vás nepoženeme do muzea. Chce to vytrávit! A na to je nejlepší prochajda překrásným Gránickým údolím. Je ideální i pro rodiny s dětmi, které po cestě zabaví interaktivní edukativní hry a dřevěné sochy zvířátek (šplhání povoleno!).

Gránické údolí, Foto: © Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava

Z údolí vyšlápněte rovnou k rotundě svaté Kateřiny. Můžete na krátkou prohlídku nebo odtud máte asi vůbec ten nej výhled z celého Znojma. Po ruce hrad, ale vidíte i na 800 let starý chrám sv. Mikuláše (tam by se vám uvnitř mohla líbit kazatelna v podobě zeměkoule). Ale nejkrásnější je stejně výhled do údolí řeky Dyje. Posaďte se na hradby nebo na obří, neortodoxně tvarovanou vyhlídkovou lavičku znojemských architektů ORA a kochejte se, meditujte.

Rotunda sv. Kateřiny, Foto: © Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava


Jen pár kroků vás dělí od Enotéky. V největší české degustační místnosti se systémem by the glass si sami naléváte degustační dávky vína. Za projektem stojí jedno z nejznámějších architektonických studií Chybík+Krištof. A je to znát. Enotéku proto milují nastejno milovníci vína i architektury. Nebo pak komornější projekt Balance coffee and wine, který servíruje místní vína, dokonalou kávu i něco dobrého na zub před cestou domů…

Enotéka, Foto: © Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama