Královské město Kolín se těší na vaši návštěvu

Ať už do Kolína přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud neobjevených míst. Celé Kolínsko se navíc pyšní velkým množstvím památek se strhujícími příběhy.

Reklama

Hlavní dominantou a nejcennější architektonickou památkou města je Bartolomějské návrší. Interiér chrámu v současné době prochází rekonstrukcí a jeho prohlídky jsou omezeny, za pozornost ale stojí celý areál Bartolomějského návrší. Najdete zde kostnici, zvonici s výhledem na město, starou farní školu i řadu historicky významných prvků, např. v místech bývalého městského hřbitova nebo u městských hradeb. Oázou pro oči i duši je posezení na zelených parkánech.

Bartolomějské návrší a centrum města. Foto: ©Mííra Lachec

Rozhodně nevynechte Jeruzalém na Labi – kolínský židovský klenot, navštívit můžete bývalé židovské ghetto, synagogu nebo unikátní starý židovský hřbitov.  V letošním roce si připomínáme 600. výročí od první zmínky o synagoze v Kolíně, k tomuto výročí je připravena řada akcí. V synagoze si můžete kromě stále expozice „Žili tu s námi“ prohlédnout i výstavy „Léta žalu a strastí“ a „Muž, který se vzepřel zlu – Richard Glazar (1920-1997)“. Synagogu si lze prohlédnout prostřednictvím nově zrekonstruovaného Městského informačního centra (Na Hradbách 157), pokud navíc přijedete na elektrokole, můžete si ho nově zdarma dobít právě na nádvoří synagogy.

Starý židovský hřbitov. Foto: ©Aleš Otava

Pokud se rádi díváte na svět z výšky, nesmíte zapomenout na kolínskou rozhlednu Vodárna. Všechny milovníky výhledů i technických památek zveme k návštěvě této unikátní technické a architektonické památky meziválečné architektury.

Děti jistě potěší setkání se slavnými medvědy, co se potkali u Kolína, najdete je v lesoparku Borky.  

Rozhledna vodárna. Foto: ©Aleš Otava

A kam dál?

Převážně rovinatá krajina láká k cyklovýletům, vede tudy jedna z nejpůvabnějších a nejzábavnějších cyklotras v Evropě Labská stezka. A po návštěvě Kolína rozhodně stojí za to udělat z Labské stezky odbočku a objevit, co jste dosud třeba neviděli. 

Na kole se můžete vydat např. po stopách bitvy u Kolína, místy, kde se 18. června 1757 krví psaly dějiny. Cesta vás povede k památníku bitvy u Kolína na Křečhoři, dále přes Kamhajek a Vítězov až na vrch Bedřichov, odkud pruský král Bedřich II. řídil svoje vojsko. Z rozhledny Bedřichova vyhlídka je možné shlédnout celé tehdejší bojiště.

Další oblíbenou výletní trasou je údolí říčky Polepky. Tvrz v Pašince, nový zámek od architekta Jana Kotěry v Ratboři, kamenný železniční viadukt u Hranic nebo Polepský vodopád, to je jen pár zastavení, která vás na trase čekají a která by byla škoda minout.

A pokud by se vám přeci jenom chtělo do kopce, rozhledna Vysoká s letohrádkem Belveder je skvělá volba.

Kolínsko je pohodová oblast, která potěší téměř každého turistu i cyklistu. Přijeďte k nám!

www.bartolomejskenavrsi.cz

www.jeruzalemnalabi.cz

www.kutnohorskokolinsko.cz

Synagoga. Foto: ©Josef Čáslava
Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama