Kounovské kamenné řady

Jednu z největších českých historických záhad tvoří kamenné řady v lesích poblíž Domoušnice a Kounova. Svým uspořádáním připomínají slavné řady menhirů v bretaňském Carnacu. Čtrnáct řad v severojižním směru, v pravidelných rozestupech, navíc doplněných o dva větší kameny mimo řady se jmény Gibbon a Paegas, jejichž spojnice prý ukazuje na umístění slunce dle prehistorického kalendáře. Celkem řady obsahují na 2500 křemencových kamenů, nejčastěji o průměru 80 cm. První popsal tyto kamenné řady v roce 1934 kounovský učitel A. Patejdl. V roce 1987 zde byla otevřena naučná stezka, která měří cca 2 km a má 11 zastávek. Začíná za nádražím ČD Mutějovice u silnice směrem na Kounov – asi 300 m západním směrem od nádraží poblíž osamělého stavení (snad bývalé hájovny).[/]
Podle jedné domněnky měly tyto řady býti jakési astronomické linie, určující pohyb slunce a polohy význačných hvězd. Další z domněnek je, že řady sloužily jako koňské závodní dráhy obyvatel, kteří žili v hradišti asi před 2700 lety a jiná teorie zas tvrdí, že řady sloužily jako meze políček deputátníků v 19. století.
Archeologický výzkum prokázal blízké hradiště z doby halštatské, avšak přímou souvislost s kamennými řadami nelze prokázat. Stáří a účel řad samotných zůstává stále zahalen tajemstvím.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama