Kopřivnice – město automobilů a muzejních expozic

Kopřivnice – město automobilů a muzejních expozic

Reklama

Město Kopřivnice, ležící v Moravskoslezském kraji, je proslulé především díky automobilce Tatra. Byl zde vytvořen první továrně vyráběný sériový automobil na území tehdejšího Rakousko-Uherska a jeden z prvních automobilů na světě vůbec.

A nejen díky automobilové minulosti se zdá, že se brzy stane městem s největším počtem muzejních expozic na počet obyvatel. Vzniká totiž nové Technické muzeum Tatra, jehož zaměřením bude produkce nákladních vozů značky Tatra. Bude zde mít i svůj pavilon zrekonstruovaná národní kulturní památka – Slovenská strela. Po jeho otevření zůstane v tom stávajícím Technickém muzeu Tatra expozice osobních vozů. Zatím se ale musí jak osobní, tak nákladní automobily ze všech etap výroby tísnit v jednom objektu – a je jich přibližně šedesát. Nechybí ani další exponáty spjaté s automobilovým průmyslem – motory, trofeje ze soutěžních klání, dobové fotografie nebo designérské návrhy modelů. Ani děti se při prohlídce vystavených exponátů nudit nebudou. Muzeum si pro ně připravilo pracovní sešity, pomocí kterých se zábavnou formou dozvědí spoustu zajímavých informací.

 


V budově muzea se také nachází expozice věnovaná kopřivnickému rodákovi, světoznámému sportovci a českému olympionikovi Emilu Zátopkovi a jeho ženě Daně. Návštěvníci si mohou prohlédnout jejich trofeje, medaile, nejrůznější osobní věci i autentické fotografie a shlédnout krátký film o těchto významných sportovcích.

 


Neměli byste si nechat ujít ani další zajímavé expozice v Lašském muzeu v klasicistní Šustalově vile. Muzeum se věnuje například druhé dříve významné továrně v Kopřivnici, kterou založila rodina Raškových a zabývala se výrobou hliněného zboží. Nebo dalšímu místnímu rodákovi malíři a ilustrátorovi Zdeňku Burianovi a dalším. Horní prostory budovy jsou určeny komornějším krátkodobým výstavám a besedám. Milovníky regionální historie a užitého umění potěší rozsáhlá sbírka místní keramiky, majoliky a umělecky zdobených kachlových kamen čítající na 300 artefaktů. Naopak expozice věnovaná výtvarnému dílu Zdeňka Buriana zaujme svou moderní podobou a videi sestříhanými z malířových obrazů a ilustrací. Ani v tomto muzeu nebudete postrádat pracovní listy pro Vaše ratolesti.

 


 


Posledním muzeem, které spadá pod Regionální muzeum Kopřivnice, o.p.s. je Muzeum Fojtství, jehož budova je nejstarší dochovanou budovou města. Výstavní expozice se věnují historii města, životům místních lidí v minulosti, zvykům a tradicím, ale také i výrobě kočárů, bryček a saní, neboť právě zde byly položeny základy dnešní Továrny Tatra. Nechybí ani archeologické artefakty z původního gotického hradu Šostýna, ze kterého je dnes již pouze zřícenina. Za nejatraktivnější nález z hradu je považována slonovinová, 53 mm vysoká soška tzv. Šostýnská venuše. V budově dříve byla i první známá hospoda v Kopřivnici – Fojtův šenk, kde se scházívalo mnoho místních občanů.

 


 


Do sbírky muzejních expozic nesmíme zapomenout zahrnout i soukromou sbírku v muzeu Oldtimer. Ta čítá desítky automobilů a motocyklů světových značek, které jsou průběžně obměňovány dle potřeb majitele.

 


Tip na výlet: Letos uběhne přesně 100 let od založení kopřivnické značky automobilů TATRA. Významné jubileum si budeme připomínat během celého roku, avšak jednou ze stěžejních událostí budou Kopřivnické dny techniky, které proběhnou 8. a 9. června v areálu společnosti. Také Technické muzeum Tatra v Kopřivnici si pro návštěvníky připravilo rozsáhlou expozici o historii značky, ale i její současné produkci.

 


 


 

 

 

 

 

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama