Kolem tajuplného kamene k astronomickému středu Evropy

Vydejte se mírně zvlněnou krajinou po nenáročné, ale o to tajuplnější naučné stezce kolem Staré Kouřimi a zavítejte do místa, kde se nachází astronomický střed Evropy. Cílem je majestátní Lechův kámen. Ovšem i cesta je cíl, v tomto případě cíl vhodný i pro menší děti nebo dokonce sportovní kočárky.

Reklama

Lechův kámen leží přibližně 1 km od průsečíku 15. poledníku východní délky a 50. rovnoběžky severní šířky. Proto je označován za astronomický střed Evropy, od něhož se udává čas východu a západu slunce pro Českou republiku. A není to obyčejný kámen. Na svém místě stojí bez jakýchkoliv dalších souvislostí, má výjimečnou polohu a zcela jedinečný tvar.

Rulová skála je přibližně tři metry vysoká a její obvod činí třicet metrů. Je hranatá a na povrchu téměř plochá, jako by bývala obětním oltářem. Kamenu se přisuzuje tajemná moc a údajně se pod ním ukrývají poklady. Podle staré legendy se k němu slétaly na své reje čarodějnice. Název však kámen dostal podle bájného Lecha, bratra praotce Čecha. Ten od něj dával kouřové znamení svému bratrovi, aby Čech věděl, kde se jeho bratr usadil. Právě tento čin stojí také za jménem nedalekého města Kouřim, na jehož panorama se od kamene naskýtá krásný pohled.

Kouřim, Foto: © Libor Sváček

Nepříliš dlouhá Naučná stezka Stará Kouřim vede kolem kamene i drobné barokní kapličky sv. Víta a Libušina jezírka. Jde se po vozových cestách a pěšinami, které mohou být při nepříznivém počasí podmáčené a rozbahněné. Několik tabulí informuje návštěvníky o bohaté dávné historii místa. Archeologický průzkum odhalil tzv. Starou Kouřim, která byla jedním z největších slovanských hradišť v České republice. Návrší bylo osídleno již od pravěku. Při vykopávkách se našly řady hrobů a základy podivné stavby s dosud neurčeným účelem. Možná mohla sloužit k pohanským náboženským obřadům našich předků.

Další tajuplné zajímavosti hledejte na www.strednicechy.cz

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama