REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Kersko

3. 3. 2021

Málokteré místo je tak jednoznačně spjato s filmem a naopak film s konkrétním místem, jak je tomu v případě filmu Slavnosti sněženek Jiřího Menzela a osady Kersko na Nymbursku. Kersko ovšem neproslulo jen natáčením tohoto filmu podle povídek Bohumila Hrabala, ale i tím, že zde ve své chatě Hrabal rád pobýval a tvořil. Film plný svérázných figurek z Kerska skutečně osadu proslavil. Ovšem Kersko je originálem i samo o sobě, o čemž svědčí i fakt, že osadu protíná průjezdní silnice zvaná Betonka a letovisko je očíslováno podle plánu města New York. Nejstarší borovice v Kersku se jmenuje Švarná Tonka a byla vysazená již v roce1620. Nedaleko se tyčí i její sestra Sličná Pepička. Hrabalova chata dnes patří soukromým majitelům a je nepřístupná. Najdeme zde pouze infotabuli, stojící u jejího plotu, která popisuje Hrabala a jeho zdejší tvorbu. K největší popularizaci a oživování vzpomínek na Hrabala a Menzelovy filmy tak dnes přispívá Lesní ateliér Kuba, který každoročně v květnu pořádá akci Hrabalovo Kersko a je také jediným místem v osadě, kde lze sehnat Hrabalovy knihy. Ateliér najdeme pár metrů severním směrem od hájenky.

Hájenka, ve které ve filmu střídavě hodovaly a střídavě se rvaly dva myslivecké spolky, se změnila. Restaurace dosud stojí, avšak v minulých letech prodělala mnohé úpravy, které ji oddálily od podoby známé z filmu.

Kerskem vede i vyznačená stezka Bohumila Hrabala, která nás provede všemi nejzajímavějšími místy. A i přes měnící se letopočet je to stále romantické místo, krásně utopené v moři vysokých borovic a protkané kilometry lesních cest, plné zajímavých lidí i osudů a neobvyklé atmosféry.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA