K R O M Ě Ř Í Ž – město kultury, života a festivalů

Město Kroměříž, nazývané díky množství škol též Hanáckými Athénami, není nutné nějak zvlášť představovat. Nejvýznamnější památky Kroměříže – Arcibiskupský zámek, s ním sousedící Podzámecká zahrada a také nedaleká Květná zahrada byly pro svou jedinečnost zapsány na Listinu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Ale přijeďte k nám poznat taky trochu jinou Kroměříž! Kroměříž – město kultury, město života a v poslední době také město festivalů.

Reklama

Tradice hudební kultury v Kroměříži má hluboké kořeny. Už od konce 16. století zde působily biskupské kapely a vytvořily tak unikátní hudební archív. Kroměříž je také sídlem třetí nejstarší české konzervatoře (1949) a ZUŠ. Na bohatou tradici navazuje hned několik hudebních festivalů – Kroměřížské hudební léto (od r. 1969), Hudba v zahradách a zámku (od r. 1996), FORFEST (od r. 1990), Mezinárodní festival vojenských hudeb (od r. 1993), Dožínky Zlínského kraje aneb Mezinárodní festival dožínkových tradic (od r. 2006) a konečně dva úplně nové festivaly STOPTIME a MOVIENG MUSIC (oba od r. 2011).

Nejznámějším z nich je bezpochybně KROMĚŘÍŽSKÉ HUDEBNÍ LÉTO. Letošní ročník nabídne od června do září celkem 22 koncertů domácích i zahraničních umělců.

FORFEST 2012 – letošní již 23. ročník mezinárodního festivalu současného umění s duchovním zaměřením, který se koná pravidelně v polovině měsíce června, nabízí vždy několik koncertů domácích i zahraničních umělců, výstavy, workshopy a přednášky.

Ve dnech 1. a 2. září se uskuteční Mezinárodní festival vojenských hudeb. Na první den je připraven galakoncert s populárními zpěváky na Velkém náměstí, v podvečer potom koncert klasické hudby v podání Ústřední hudby armády ČR. Neděle bude již tradičně patřit hvězdicovému pochodu zúčastněných souborů, od 14 hodin MONSTRPARADE všech hudeb.

STOPTIME aneb Mezinárodní festival zpívajících básníků se konal vloni poprvé. Letošní ročník se uskuteční ve dnech 3. a 4. srpna v Květné zahradě a představí se v něm např. Markéta Irglová, kapela MŇÁGA A ŽĎORP, básník Petr Fiala, legenda české folkové hudby skupina NEREZ, Jan Burian a kolumbijský zpěvák Iván Gutieréz.

MOVIENG MUSIC – druhý ročník Mezinárodního festivalu filmové a scénické hudby proběhne ve dnech 15. až 18. listopadu. Hlavním cílem festivalu je pravidelné setkávání příznivců a tvůrců filmové hudby, prezentace nejvýznamnějších filmových děl s výraznou filmovou hudbou, připomenutí významných osobností filmové hudby, pořádání živých hudebních koncertů k němým filmům, aktivních setkání s osobnostmi filmové hudby, založení tradice mezinárodní soutěže hudebních klipů, pořádání přednášek a workshopů k filmové hudbě.

Zaujala vás naše nabídka? Přijeďte se k nám podívat. U nás se zkrátka pořád něco děje…

www.mesto-kromeriz.cz
www.kromeriz.eu
www.hudebni-kromeriz.cz 

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama