Jaké je vyrazit na výlet s astmatem?

Už ve starověkém Egyptě se lidé potýkali s astmatem, léčit se jej snažili pitím plného vonných směsí. Název astma pochází z řečtiny, kde český překlad zní krátkodechost. Dá se vypořádat s astmatem, pokud zastihne člověka na výletě? Zkusme mu přijít na kloub.

Léčba a péče v oblasti astmatu se lepší

Reklama

Za několik předešlých desetiletí urazily léky na astma pořádný kus dopředu. Účinky jsou hodně vysoké, takže pacient díky nim dokáže velmi dobře pracovat s příznaky a mít je pod kontrolou. Tím pádem i výlet s astmatem už nemusí být jen noční můrou, ve které se člověk bojí každého nádechu.

 

V péči a její komplexnosti je také značný posun směrem vpřed. Komplexnost spočívá jak v hledání příčiny (alergenu), tak v eliminaci této příčiny, rehabilitaci nebo také ve vzdělávání pacienta i jeho blízkých o léčebných postupech a jejich správného aplikování.

 

Velký přelom v léčení astmatu přišel v 70. letech s inhalačním lékem jménem Intal. Ten má preventivní úkol a jako bonus žádné vedlejší účinky. S postupem doby se objevují léky ještě účinnější, dlouhodobě působící. Jde o inhalační kortikosteroidy a nebo kombinace kortikosteroidu a beta2-agonisty. Výborně zabírá také používání oxygenerátoru.

Astma nezabrání sportování

Jestliže trpíte astmatem a váháte, zda-li se můžete vydat na procházku nebo dokonce provozovat nějakou náročnější aktivitu, zkrátka sport, pak vězte, že astmatem trpí i vrcholoví sportovci. To zní nadějně, když jde dělat i sport na vrcholové úrovni.

 

Je však zřejmé, že astma a sport spolu nesou určitá omezení. Pokud je to možné, vyhněte se sportům venkovním, kde se práší, jde třeba o tenis nebo plážový volejbal.

 

Ideální jsou sporty v uzavřených prostorách, jde třeba o hokej, plavání nebo třeba judo. Pokud spadáte mezi dobře léčené astmatiky, pak můžete dělat i další sporty, zásadní je kvalitní příprava a rozcvičení se, stejně jako příprava plic na zátěž.

Strategická péče o astma a jeho prevenci v ČR

Říká vám něco zkratka ČIPA? Jedná se o Českou iniciativu pro astma, která vznikla v roce 1996, rok po vzniku Globální iniciativy pro astma. Má tedy za cíl globální strategii péče o astma a jeho prevenci.

 

Cíle ČIPA jsou:

?       informovat jak laickou tak odbornou veřejnost o poznatcích v oblasti prevence astmatu

?       uvádět prevenci do praxe

?       edukovat jak nemocné, tak specialisty, zdravotnický personál, lékaře, učitele…

?       organizovat semináře či kampaně

?       vydávat odborné materiály

 

Zdá se tedy, že astma se dostává do povědomí více a více lidem a jeho léčba také zažívá pokroky. Člověk s astmatem si pak díky dobré péči může skvěle užít i výlet.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama