Jak vybrat spacák?

Spací pytle mohou nalézt nejrůznější uplatnění. Někdo je využije pouze v létě např. k přespání na hudebním festivalu, jiný si je vezme do hor v průběhu zimních mrazů. Jak tedy vybrat vhodný spacák?

Spací pytle dnes existují v řadě variant

Reklama

Spací pytel je ochranný vak sloužící ke spaní ve venkovním prostředí. Tolik teorie. V současné době si je možné spacáky pořídit v širokém sortimentu produktů. Ačkoli to zajišťuje, že si můžete vybrat ten opravdu nejvhodnější produkt pro vaše specifické potřeby, zároveň to výběr tak trochu znesnadňuje. Na druhou stranu si je možné přečíst test spacáků, ve kterém naleznete spoustu cenných postřehů. Na základní faktory, podle kterých byste měli vybírat, se však zaměříme i na následujících řádcích.

Výběr podle ročního období

Při výběru se zaměřte na to, při jaké příležitosti budete spací pytel nejvíce využívat a jaké při ní panují podmínky. K dispozici totiž máte letní spacáky, které jsou malé a lehké, na druhou stranu se hodí jen do letních teplých nocí. Zakoupit si samozřejmě lze i zimní spacáky, jež zajišťují nejvyšší teplotní komfort, a některé lze využít i v extrémních podmínkách. Mezi těmito dvěma variantami stojí třísezónní spacáky, které snoubí výhody i nevýhody obou. Jsou dražší než letní a určeny do vyšších teplot než zimní spacáky, nicméně mohou představovat optimální řešení z pohledu cena/výkon.

Výběr podle tvaru

Jak už jsme zmínili, aktuálně si je možné pořídit široký sortiment spacích pytlů, při jejichž nákupu můžete např. využít kupon na Alpine Pro, případně do dalších relevantních obchodů. Při výběru se přitom lze soustředit i na tvar. K dispozici totiž máte dekové a mumiové spacáky. Zatímco první bývají prostorné a poskytují tak komfort při spaní, druhá varianta lépe drží teplo. Navíc je lehčí a má menší rozměry, což se může hodit při dlouhých pěších túrách a dalších outdoorových aktivitách.

Výběr podle izolační náplně

Z hlediska izolační náplně máte opět několik možností. První z nich představují syntetická vlákna (mikrovlákna nebo kanálková dutá vlákna), která jsou v současné době nejpoužívanějším materiálem. Mají totiž hned několik výhod, ať už se jedná o odolnost proti vlhkosti, nebo o nenáročnost na údržbu. Navíc jsou antialergická. Na druhou stranu výhody má i peří, neboť disponuje vynikajícími tepelně-izolačními vlastnostmi a bývá také lehčí. Obě varianty tedy mají svá pro i proti.

Výběr podle teplotních limitů

V roce 2002 se v rámci Evropy sjednotilo označení měření limitních teplot na visačkách spacích pytlů, a to dle normy EN 13537. Naleznete na nich přitom více hodnot. Jedná se o MAX (teplota, při níž se ještě nebudete potit), COM (teplota, při které v poloze s nataženýma nohama ještě nebudete cítit pocit chladu), LIM (teplota, při které ještě nebudete cítit pocit chladu v poloze se skrčenýma nohama) a EXT (teplota, při níž vám sice již bude zima, ale spacák bude stále chránit proti umrznutí).

Nezapomeňte ani na kvalitní karimatku

I když si vyberete ten nejlepší možný spacák, špatná karimatka může veškerý komfort poničit. Proto věnujte pozornost i jejímu výběru. Zajišťuje totiž pohodlí a navíc izoluje od chladu, jenž jde od země. Aktuálně máte k dispozici karimatky z normální pěny, které jsou levné a lehké, nicméně také objemné a hůře izolují. Vhodnější variantou se tedy jeví karimatky z EVA pěny. Pořídit si navíc lze i nafukovací karimatky, které jsou komfortní, ale opět hůře izolují, neobsahují-li tedy speciální vrstvy izolačních fólií. Pak se jedná o velmi zajímavé řešení.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama