REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 10.6. a svátek má Gita

Jak trávit s dětmi konec zimy a příchod jara: tipy na zajímavé aktivity

31. 3. 2023

Že už zimě odzvonilo? Nenechte se zmást. Astronomický začátek jara sice v roce 2023 připadá na 20. března, to však neznamená, že se na poslední chvíli nemůže objevit sněhová peřina (nebo alespoň deka). Jaké aktivity dětem přichystat coby rozloučení se zimou a k přivítání jara? Máme pro vás několik tipů, které stojí za vyzkoušení.

Zimní zábava na poslední chvíli

Boby a sáně ještě raději neschovávejte – jak jsme již naznačili výše, bývá téměř pravidlem, že se zima loučí bílým pozdravem. Sněhová nadílka není ničím neobvyklým ani v období Velikonoc, zvláště ve vyšších polohách – poslední jízdu po zasněžených svazích tak mají děti možná ještě před sebou.

REKLAMA

Zimní sezona ale není jen o sněhu (obzvláště když ani nenapadne), nezapomeňte tedy naposledy provětrat také brusle. Zimní stadiony či veřejná kluziště s bruslením pro veřejnost najdete v každém větším městě a po aktivitě na ledu si dopřejte třeba odpočinek v sauně – terapii teplem si jistě vychutnáte víc teď než v parném létě.

Poslední teploty pod bodem mrazu můžete s dětmi využít i k tvoření, a to klidně bez sněhu. Jak? Například k výrobě ledových lucerniček:

 1. Vezměte malou nádobku (nejlépe plastovou misku).
 2. Doprostřed postavte kelímek naplněný vodou (ta jej zatíží).
 3. Nakonec naplňte i misku – v té lze vodu pro zajímavější výsledný efekt obarvit nebo do ní vložit různé přírodniny jako větvičky, lístky, semínka atd.

Pak už nechte pracovat mráz (nejlépe přes noc) a po ztuhnutí vyklopte. Do vzniklého prstence dejte hořící čajovou svíčku a je hotovo – můžete se nechat unášet krásou prosvětleného ledu.

Vítání jara a příprava na Velikonoce

Příchod jara je malým svátkem – oslavte jej spolu s dětmi. Je to příležitost, jak malé zvědavce seznámit s koloběhem přírody a vznikem života. Mláďata zvířat rozněžní až na výjimky každého a děti je milují, navštivte s nimi nejbližší farmu nebo zoo, uvidíte ty jiskřičky v očích. Dopřejte si i procházky parkem či přírodou, první sněženky, bledule, narcisy či petrklíče stojí za to omrknout.

Jarní aktivity lze spojit i s přípravami na Velikonoce, do kterých se děti jistě rády zapojí. Oblíbenou dekorací je například jarní osení – zkuste ho letos pojmout kreativněji a vyrobte si hlavu, na které se místo vlasů zazelená svěží lupení.

Výroba hlavy s jarním osením je jednoduchá a zábavná. Budete potřebovat pár věcí: punčochu, semínka (např. pšenici, ječmen, řeřichu), písek, piliny, kokosové vlákno nebo jinou náplň, gumičku nebo provázek, nůžky, misku s vodou, ozdoby (oči, nos, ústa, klobouk) a lepidlo či tavnou pistoli.

Postup výroby je následující:

 1. Připravte si punčochu – pokud chcete partie obličeje našít či vyšít, bude pro vás prvním krokem právě tvorba obličeje (v případě lepení můžete nechat oči, nos a pusu až na konec).
 2. Nasypte do punčochy semínka (2–3 lžíce) tak, aby byla ve špičce, která bude vrcholkem hlavy.
 3. Naplňte punčochu pískem nebo jinou náplní, stačí pár hrstí. Vytvoříte tak kouli čili tvar hlavy.
 4. Uzavřete otvor punčochy gumičkou nebo provázkem a přebytek materiálu odstřihněte.
 5. Ponořte hlavu do misky s vodou tak, aby se semínka navlhčila. Nechte ji tam asi 10 minut.
 6. Vytáhněte hlavu z vody a položte ji na suché místo. Ozdobte ji podle své fantazie tvary vystřiženými z vhodného materiálu, například z pěnového tácku nebo plastové krabičky na jídlo, ty lze ještě dotvořit fixou a poté přilepit tavicí pistolí).
 7. Zalévejte hlavu každý den, aby byla semínka stále ve vlhku. Po několika dnech by mělo osení začít klíčit a růst.
 8. Porostlé hlavě můžete nakonec uvázat mašlí culíky nebo nůžkami vytvořit libovolný sestřih.

A když už budete u sázení, můžete dětem názorně ukázat, jak se semínko probouzí – zkuste to i s mákem, (nepraženým) sezamem, čočkou, hrachem či jinými (neloupanými) surovinami z kuchyně, děti takové pokusy milují a třeba v nich probudíte pěstitelské sklony.

Zdroj obrázku: Soloviova Liudmyla / Shutterstock.com

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA