Jak se správně obléci na běžky? Dobře vám bude ve více vrstvách


Obléci se na běžky tak, aby vám bylo dobře, netrpěli jste zimou, ale ani se příliš nepotili, je docela kumšt. Naštěstí dnes už máme spoustu šikovných materiálů, které většinu problémů spojených se správnou mírou oblečení na sport dokáží řešit za nás. Nicméně stále je potřeba dodržet několik zásadních pravidel, aby vám oblečení správně posloužilo. Podívejme se na ně hezky popořadě.

Co je cílem outfitu na běžky?

Reklama

Když si budete připravovat nebo dokonce teprve kupovat vhodné oblečení na běžky (jeho dobrou cenu si ohlídáte v Kik letáku), sledujte základní cíl, kterým je udržet stabilní tělesnou teplotu, a tím si zajistit tepelný komfort. Nepotit se příliš, ale přitom se cítit dostatečně v teple, to je alfa a omega oblečení na běžky. Jak jí dosáhnout? Pomocí chytrého vrstvení!

Osvědčily se tři vrstvy, přičemž každá musí splňovat požadované vlastnosti

Na běžky, ale i na jakýkoliv další zimní sport, u kterého se dost hýbete, se osvědčily tři vrstvy, které byste měli volit jak podle počasí, tak i podle plánovaného výkonu. Přitom každá z vrstev by měla nabídnout alespoň jednu hlavní funkci. Jakou? Probereme si je vrstvu po vrstvě.

Spodní sací vrstva

Nezapotit se, to je při sportování nadlidský výkon. A tak je nutné vymyslet, kam s potem, aby vás neochlazoval a hlavně neohrožoval na zdraví v nízkých zimních teplotách. Spolehnout se můžete na kvalitní termoprádlo, které umí, jak zahřát, tak odvést pot od těla do vrchních vrstev oblečení. Díky tomu je kůže stále v suchu, což je pro pocit tepla základním předpokladem.

Volit můžete z několika materiálů, například merino, polyester nebo kombinaci obou. Termoprádlo jak na horní, tak na dolní části těla je tím nejdůležitějším z běžeckého oblečení. V obchodech najdete mnoho variant pro různé počasí i pro různé spotřebitelské preference.

Například termoprádlo vyloženě záhřevné, či naopak v lehčí variantě, s různými délkami rukávů nebo se stojáčkem anebo bez něj. Mít můžete i termoprádlo větruodolné, které se dá v teplejších dnech vzít například jen s vestou. Zkušení běžkaři doporučují mít vlastnosti nového termoprádla vyzkoušeny ještě předtím, než vyrazíte na delší trasu.

Střední izolační vrstva

Nejspolehlivěji funguje fleece v podobě mikin. Má totiž hlavní úkol, kterým je zahřát vás. Pot odvádět nutně nemusí, protože není v přímém kontaktu s vaší pokožkou, ale skvělou zprávou je, že mikina z flísu bude pot odvádět také. Fleece (flís) neboli česaná pletenina ze syntetických vláken, je tím nejověřenějším zahřívacím materiálem pro střední vrstvu oděvu.

Svrchní ochranná vrstva

Ochranná svrchní vrstva má několik požadavků na to, aby byla vhodná jako oblečení na běžky. Musí být odolná větru i dešti, ale také musí dokázat propouštět vlhkost zevnitř ven. Zvenčí má chránit před špatným počasím, zevnitř zahřát, ale i odvést pot pryč, aby se nehromadil pod ní, a tím nepromáčel všechno oblečení, co na sobě máte.

Jde samozřejmě o funkční bundy, které nabídnou odolnost do určité výše vodního sloupce (v mm), a přitom prodyšnost, která se také měří (g/m2/24hod). Na běžky se doporučuje kombinace středně vysoké odolnosti i prodyšnosti, nejlépe „pět na pět“, tedy 5 000 mm na 5 000 g/m2/24hod. Podrobnosti ohledně odolnosti a prodyšnosti najdete například na stránkách výrobce bund značky Loap.

Nezapomínejte na pokrývku hlavy!

Hlavou jednak odchází velká část tepla, jednak se na hlavě též velmi potíme. Proto je vždy potřeba se vybavit i pokrývkou hlavy, která zahřeje a zároveň odebere pot, aby nestudil. Při teplotách nad nulou stačí čelenka, při nižších teplotách čepice. A když běžkaříte třeba v severských horách, bude to chtít čepici a ještě i nákrčník.

Jak vrstvit, když je tepleji? Anebo hodně chladno?

Jak se obléci, když jsou teploty nad nulou nebo pod nulou, a třeba i hodně pod nulou? Odpovědi na tyto otázky přináší server Běžky.net, spolu s mnoha dalšími tipy ohledně běžkování.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama