Jak se chránit při cestování do zahraničí

Pokud jste duší cestovatelé a rádi vyrážíte na zahraniční dobrodružství, bude to chtít i dobrou přípravu a vhodné pojištění. Na cestách se totiž mohou často vynořit i potíže, s kterými byste sotva počítali. Jestliže vám tedy není cestování do zahraničí cizí, pojďte si přečíst užitečné tipy a rady, jak se chránit při cestách, aby vám na nich v případě komplikací nezbyly oči pro pláč.

Reklama

Co si zkontrolovat před odjezdem do ciziny?

Jestliže se chceme na našich cestách vyhnout nepříjemnostem, měli bychom se na pobyt dobře připravit. Ne nadarmo se říká, že příprava dělá mistra. Před vaší cestou tedy pečlivě zkontrolujte vaše doklady. Zejména se zaměřte na platnost občanského průkazu nebo pasu. Do některých států budete potřebovat i vízum. To je třeba si vyřídit raději s předstihem. Nic tedy raději neponechejte náhodě. Doporučujeme si na vaše dobrodružství nachystat vhodné zavazadlo, kam vše potřebné bezpečně uložíte.

Jak zvolit a zabezpečit zavazadlo?

Pokud poletíte letadlem, jistě oceníte kufr na kolečkách. Vždy si však předem zjistěte, jaká zavazadla vámi vybraná letecká společnost akceptuje. Zaměřte se tedy na rozměry vašeho kufru či cestovní tašky. Kufr do letadla je pak dobré opatřit i kvalitním klasickým zámkem či zamykacím kódovým zámkem. Díky tomu budete mít jistotu, že se vaše zavazadlo dostane bez újmy do cílové destinace. Na vaše zavazadlo pak můžete pro jistotu připevnit i kartičku s vaším jménem a popř. s mobilním číslem. Ta slouží k tomu, aby se vaše zavazadlo v případě ztráty na letišti rychleji našlo. I to se totiž může stát.

Výběr vhodného oblečení na základě cílové destinace

Při cestách do zahraničí si dále opatřete potřebné oblečení a obuv. Vždy s ohledem na to, jaký typ pobytu jste si zařídili. Jiné oblečení budete potřebovat do města a jiné zase na hory a na turistiku.

Co si dát do příručního zavazadla?

Do příručního zavazadla si pak nezapomeňte vzít i potřebné léky a na letišti je správně odbavte. Peníze si můžete rozměnit doma i v zahraničí. Dobré je sledovat směnné kurzy. Vhodné je i to, abychom měli nějaké finance na platební kartě. V případě neobvyklé situace nás může rezerva na kreditce zachránit.

Cestujte bezpečně kamkoliv

Je také důležité si na cestu pořídit kvalitní cestovní pojištění, které kryje případné nečekané situace. Na cestách vás totiž mohou zaskočit nejrůznější problémy. Určitě tak není na škodu být obezřetný. Pojistit se můžete na celou řadu událostí. Dobré pojištění tak využijete v případě krádeže, ale také při zdravotních potížích nebo v situaci živelné pohromy. Pojistit můžete sebe, svou rodinu, ale také svůj majetek. Díky kvalitnímu pojištění tak ve finále můžete, v případě nesnáze, ušetřit nemalé peníze. Zvláště zdravotní výlohy v zahraničí bývají hodně vysoké a vyplatí se na to myslet. Pojistit se můžete snadno i online na stránkách jednotlivých pojišťoven nebo přes mobilní aplikaci.

Jak se chovat na dovolené v zahraničí, abychom předešli nepříjemnostem?

Pokud si chceme náš pobyt v zahraničí užít naplno, je dobré, abychom se seznámili s kulturou vybrané země. Díky tomu předejdeme mnoha nepříjemnostem a nemusíme se obávat faux pas. Může jít o stravovací návyky, ale také o způsob oblékání apod.. Když dodržujeme zvyky cizí země, její obyvatelé to většinou ocení a jsou k turistům přívětivější. Dobré je také to, když umíme mluvit jazykem dané země. Pokud ne, není to v dnešní době překážka.

Pokud vlastníte chytrý telefon, můžete si do něj stáhnout mobilní aplikaci na jazykové překlady, která dokáže přeložit, co budete chtít. Doma si můžete připravit i pár vět, které se naučíte a použijete je v případě nutnosti. Na dovolené bychom si měli také hlídat svoje věci. Určitě tak nenechávejte své věci bez dozoru. V ubytování můžete často využít i trezor na cennosti. Většinou je zpoplatněna, ale nejedná se o závratné částky. V zahraničí bychom měli samozřejmě dodržovat místní zákony a zvyklosti. Před cestou to tak chce malé samostudium.

Na co si dát pozor při sportování v zahraničí?

Jestliže jedete do zahraničí sportovat, bude to chtít kvalitní přípravu. Pokud si berete své sportovní náčiní s sebou, pořádně prověřte před odjezdem jeho funkčnost. Kolo můžete dát např. do cyklo servisu, lyže si můžete nechat seřídit atd..

Pokud máte v oblibě turistiku, dobře si doma nebo před výšlapem nastudujte vybranou trasu. Zjistěte si, zda musíte mít na cestu sedák a karabiny. Ne všechny cesty jsou zajištěné. Zaměřte se tedy na ferraty a buďte připraveni. Výbavu si můžete mnohdy vypůjčit i v místě pobytu. Zaměřte se na ověřené půjčovny. U většiny pojišťoven se můžete pojistit na různé druhy sportů. Speciální kategorii tvoří rizikové sporty.

Foto: ©Freepik, Envato

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama