REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 10.6. a svátek má Gita

Jak opravit nafukovací člun

31. 12. 2019

Ostré předměty, zákeřné kameny nenápadně ukryté pod hladinou nebo jednoduše stáří či opotřebení materiálu z důvodu nesprávného skladování. To všechno jsou nástrahy, které číhají na nafukovací čluny a mohou je různým způsobem poškodit. Zjistěte, jak gumové čluny vhodně opravit.

Na životnost nafukovacího člunu má vliv nejen průběžné zacházení během aktivního používání, ale také skladování, pečlivost při opravách a údržba. Jaké jsou tři nejčastější situace, které majitelé gumových člunů řeší?

REKLAMA

Lepení

Je jasné, že z některé komory utíká vzduch, zároveň ale poškození není tak velké, že byste museli jet do servisu. Jak tedy zjistit, kde přesně se poškozené místo nachází? Gumový člun nafoukněte a postupně polévejte vodou. Vznikající bublinky nebo odstřikující voda vám napoví, kde je problém. Poté přichází na řadu lepidlo na lepení nafukovacích člunů. 

Rozhodně nepoužívejte jiné než to, které je určené přímo na lepení nafukovacích kajaků, kanoí, raftů nebo rybářských člunů. Lepicí sadu i se záplatami byste měli ke člunu vždy dostat od prodejce, případně mít na jeho webu či v prodejně možnost vše dokoupit. Jakmile máte lepidlo i záplatu po ruce, přichází čas poškozené místo řádně očistit a vysušit. Až poté pečlivě naneste lepidlo, přelepte záplatou a nechte dobře zaschnout. 

 

Čištění přetlakového ventilu

V některých případech je náprava problémů snazší, než byste si mohli myslet. A to konkrétně u přetlakových ventilů. Pokud z válců uniká vzduch, nemusí jít hned o protržení materiálu, často jsou na vině pouze zanešené ventily.


 

Ventil musíte uvolňovat na nafouknutém člunu. Oddělejte střední část ventilu a následně pomocí speciálního klíče ventil uvolněte. Poté vyzkoušejte funkčnost pružiny a to tak, že ventil několikrát zmáčknete. Jestliže je pružina v pořádku, ponořte ventil pod vodu, několikrát promačkejte a zatřepejte jím, abyste se zbavili veškerých nečistot. Před našroubováním ventilu zpátky na gumový člun jej nechte pořádně vyschnout. Následně ventil vraťte na původní místo a jemně zašroubujte, plné dotažení proveďte opět až na nafouknutém člunu. 

Autorizované servisy

V některých případech malá oprava nestačí a je nezbytné obrátit se na autorizované servisy. Každý výrobce nafukovacích člunů by takové měl mít nebo by měl být schopný servis zařídit. Například na webu společnosti GUMOTEX, která svoje čluny vyrábí z přírodních materiálů v České republice, najdete jak seznam servisů a prodejců, tak i postup, jak řešit servis se samotným výrobcem. My vám každopádně přejeme, abyste nic z výše uvedeného nikdy nepotřebovali.REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA