Jak na bezpečnou dovolenou v zahraničí?

Na dovolenou se každý těšíme vždy dlouho. O to více si potom chceme chvíle pro naši zaslouženou relaxaci, ať už pasivní nebo aktivní, náležitě užít. Zároveň se však v tomto období rozhodně nechceme nechat něčím nepříjemně překvapit, protože by nám to také mohlo celou dovolenou zkazit. Aby to nebyl váš případ, tak je určitě důležité myslet na vše podstatné dopředu. V našem článku si uděláme takový souhrn toho nejdůležitějšího, abyste byli na svou dovolenou opravdu připraveni.

Plánování je základ!

Reklama

Aby vás nic na vaší cestě nepřekvapilo, určitě má význam si vše dobře naplánovat. Na leccos je zkrátka potřeba myslet již před cestou samotnou a je potřeba také dodat, že se nevyplatí to nechávat na poslední chvíli. Pomoci vám může:

  • Zjistit si podmínky cestování v dané zemi
  • Zajistit si potřebná očkování a ověřit možná zdravotní rizika
  • Registrovat se do aplikace DROZD

Je dobré znát, co vše vás může v dané zemi potkat, zejména potom momentální bezpečnostní rizika, která mohou s cestováním v zemi souviset. Jsou to ale také potenciální bezpečnostní rizika s ohledem na běžnou kriminalitu, pokud jedete do nějaké exotičtější země tak potom také typické chování místních obyvatel apod. Celou řadu těchto informací najdete na stránkách Ministerstva zahraničí, případně na stránkách konkrétní ambasády v dané zemi, kde vše bývá typicky v aktuální podobě.

Určitě myslete také na očkování proti zdravotním rizikům. Některá očkování mohou být povinná a bez nich do konkrétní země potom nemůžete. Za zvážení ale určitě stojí také očkování doporučená, která vám opět mohou pomoci k tomu, abyste dovolenou nestrávili jinak, než jste očekávali.

Podle toho jak a kde cestujete je určitě také na zvážení, zda se registrovat do systému DROZD. Asi to nemusíte dělat, pokud cestujete ve skupině do přímořského letoviska v Evropě, ale pokud cestujete do rizikové země a navíc třeba sami, už to rozhodně neberte na lehkou váhu. Při cestách o samotě je vhodné také seznámit někoho z blízkých o našich úmyslech a ideálně i s podrobnějším itinerářem cesty.

Ještě před cestou si zkontrolujte potřebné doklady a jejich platnost

Asi není hloupější situace, než stát na letišti s propadlým pasem. Proto myslete na to, že doklady mají nějakou platnost a rovněž je to záležitost, kterou nelze řešit na poslední chvíli. Ne do každé země však musíte mít nutně pas. Pro cesty po Evropské unii si vystačíte s občanským průkazem, jinde je však situace naopak složitější a potřebujete třeba vízum. Vízum získáte pochopitelně na ambasádě dané země u nás a je potřeba jej vyřídit dopředu. Ne všechny země však u nás musí mít zastupitelský úřad, potom je potřeba se obrátit na velvyslanectví těchto zemí v okolních státech.

Myslete i na další potřebné doklady, které by se vám mohly hodit, jako je mezinárodní řidičský průkaz. Pamatujte však na to, že je to ovšem jen doplňkový doklad k řidičáku, který řada policistů v zahraničí ani řešit nebude, svůj český řidičský průkaz tak mějte každopádně vždy u sebe. Samostatný mezinárodní řidičák není dostatečný a jeho vyřízení je spíše pro váš vlastní klid.

Bez cestovního pojištění nikam nejezděte

Jestli je na něco před cestou rozhodně potřeba nezapomenout, tak je to cestovní pojištění. Vždy myslete na sjednání kvalitního pojišťovacího produktu, s čímž vám pomohou také srovnávače pojištění. Pojistit se na cesty totiž znamená být chráněn při výjimečných událostech, jako jsou:

  • Léčebné výlohy
  • Ztráta zavazadel

Vždy záleží na tom, jaký typ pojistky máte a co vše kryje. Léčebné výlohy jsou standardem u každého cestovního pojištění, ale je dobré mít také pojistku, která vám pokryje nejen onemocnění, ale rovněž i úraz, pojistí vám zavazadla nebo osobní odpovědnost, způsobíte-li někomu škodu či újmu na zdraví.

Pozor na covidové doložky cestovního pojištění

V souvislosti s pandemií koronaviru se objevilo nové riziko, které s sebou nese v dnešní době bohužel i nemálo komplikací pro cestovatele. Myslete proto na to, jakým způsobem vaše pojišťovna přistupuje k onemocnění COVID-19. Zda je toto riziko zahnuto už v běžném cestovním pojištění nebo je potřeba sjednat tzv. covidovou doložku. Pojistka se pak může prodražit v závislosti na destinaci a míře rizika.

Co dělat, když budete muset vyhledat lékaře

Pokud se vám v zahraničí už něco přihodí, základem je tedy být pojištěni. Jestliže ale například budete muset vyhledat lékaře, určitě myslete také na správný postup. To znamená zejména:

  • Komunikace s pojišťovnou
  • Ošetření ve smluvním zdravotnickém zařízení

Je dobré v případě libovolné události kontaktovat asistenční službu pojišťovny, kde máte sjednáno komerční cestovní pojištění. Ta vám doporučí vhodný postup a také zdravotnické zařízení, takže budete mít jistotu, že vám ošetření bude proplaceno.

Je dobré mít u sebe samozřejmě vždy také kartičku vaší zdravotní pojišťovny, kterou užijete zejména po Evropě. V rámci průkazu EHIC totiž máte jako občan EU nárok na neodkladné lékařské ošetření v rámci veřejného systému zdravotní péče v dané zemi.

Myslete i na půjčení auta

Abychom ale nehovořili pouze o zdravotních komplikacích, v zahraničí často chceme dále cestovat a poznávat zemi po vlastní ose. V takovém případě si dopředu promyslete zapůjčení auta, což vám také ušetří nemálo starostí. Pokud využijete ověřené sítě autopůjčoven, vyhnete se problémům, ale počítejte s vyššími cenami. Vyšší ceny mívají také autopůjčovny přímo na letišti, což je ale často vyváženo komfortem. Výhodou je, pokud si lze auto zamluvit už před odletem do ciziny.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama