REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 8.6. a svátek má Medard

Husitské cyklovýlety – z Tábora s Janem Žižkou

Vydejte se po stopách husitů v okolí Tábora na místa, kde se před 600 lety proháněl Jan Žižka se svými bojovníky. Navštívíte zříceniny hradů i rodinné atraktivity jako je komiksová Husova stezka na Kozím hrádku.

Hlavní cyklovýlet Husitským krajem vás zavede z Tábora přes Klokoty, kde Žižka nechal upálit známé naháče – tedy sektu Adamitů až k hradu Příběnice a na Kozí hrádek, kde kázal mistr Jan Hus.

Popis cyklotrasy

Start: Tábor
Délka: 46 km

REKLAMA

Cyklotrasa

Tábor – Klokoty (nedaleko poutního chrámu nechal Žižka upálit Adamity) – Harrachovka (turistická restaurace) -Švehlův most- Křižovatka u Radimovic – Slapy – Dražičky – Příběnice (zbytky hradu dobytého husity v roce 1420) -Malšice – Maršov – Lom – Radimovice u Želče -Sezimovo Ústí – Benešova vila (s památníkem u sochy husitského bojovníka a hrobkou prezidenta Beneše) – Kozí hrádek (místo dočasného pobytu mistra Jana Husa) – Knížecí rybník (koupání) -Tábor

Co říká Jan Žižka:

Klokoty

Cestou na Příběnice nesmíte minout Klokoty. Ve vaší době tu stojí barokní poutní areál. Ten tu ale nebyl vždy. Kdysi tu stával gotický kostel – já si na něj dobře pamatuji, protože jsem tu nechal upálit členy sekty Adamitů.

Příběnice

Mocný rožmberský hrad v Příběnicích byl nám husitům trnem v oku. Silná nepřátelská pevnost tak blízko Tábora to není nic příjemného. Naštěstí příběničtí zajali našeho kazatele Václava Korandu. A to byl takový silák, že se z vězení osvobodil a otevřel husitskému vojsku hrad zevnitř. Příběnice byly naše. Až po Bitvě u Lipan se táborští s Oldřichem z Rožmberka domluvili a hrad byl zbořen – aby ho neměl nakonec nikdo. Dnes tu najdete zbytky věže a zdí, ale také příjemný turistický penzion.

Kozí hrádek – poví nám o něm sám Mistr Jan Hus:

Tady jsem kázal „na cestách i mezi ploty“ a dokončil své stěžejní dílo – Postila. Na Kozím hrádku najdete zbytky zdí, které byly dlouho lidem skryty. Až v 19. století je vykopal amatérský archeolog Švehla. Dnes tu stojí i má dřevěná socha.

V Sezimově Ústí ze středověkého města, kde jsem pobýval já a po mně i další kazatelé, nezůstalo skoro nic. V areálu Památníku prezidenta Beneše však najdete skálu zvanou Husova kazatelna, kde jsem podle pověsti kázal lidu. Pod skálou je hrob pana prezidenta a jeho manželky.

Trasa v mapě zde

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA