REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 8.6. a svátek má Medard

Hrad Svojanov zůstává otevřen

9. 3. 2020

Navzdory tomu, že státní památkové objekty i jiné instituce se lidem aktuálně zavírají, hrad Svojanov zůstává návštěvníkům otevřen dle běžné otevírací doby. V březnu o víkendech od 10 do 17 hodin, od dubna denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. V provozu jsou všechny prohlídkové trasy, penzion s možností ubytování v dobově zařízených pokojích i hradní restaurace.
 
Vládní nařízení se nevztahuje na běžný provoz památkových objektů. Hrad Svojanov ani nespadá pod žádnou organizaci zřizovanou Ministerstvem kultury ČR. Od našeho zřizovatele jsme jiný pokyn neobdrželi. Proto o omezení provozu neuvažujeme.

V letošní sezóně hrad představí spoustu novinek. Již od konce února si návštěvníci mohou prohlížet zrestaurované nástropní malby v jídelně a přípravně. Několik prostor empírového paláce dostalo novou historizující výmalbu ve stylu klasicistních maleb. Od května budou zpřístupněny nové výstavní sály v historických konírnách v areálu předhradí. V části bude otevřena galerie barokních plastik z Mariánského sloupu v Poličce, v dalších prostorách bude instalována sezónní výstava „Drákula a ti druzí“. Ta bude interaktivní formou návštěvníky seznamovat s tajemnými postavami z minulosti, které milovaly lidskou krev.

Právě v těchto dnech je aktuálně dokončen nový povrch parkoviště na předhradí. Je tvořen historickou žulovou dlažbou, pocházející z centra města Poličky. Návštěvníky tak již na hradě nečeká bláto nebo štěrk. Dokončením této akce jsou povrchy všech komunikací i parkoviště v areálu hradu obnoveny do komfortní podoby. Obnova parkoviště vyšla na 1 500 000 korun, na financování se podílelo město Polička, hrad Svojanov a Pardubický kraj.

V roce 2019 prostory hradu navštívilo 83 474 osob, což byla historicky nejvyšší návštěvnost této památky. K takovému navýšení počtu návštěvníků přispělo mimo jiné nové dopravní značení ke hradu nebo zpřístupnění prvních obnovených výstavních sálů v bývalých konírnách.

Hrad Svojanov patří k nejoblíbenějším výletním cílům Pardubického kraje. K prohlídce nabízí tři trasy. Okruh A představuje interiéry empírového paláce z 19. století, okruh B středověká sklepení s mučírnou a goticko-renesanční dům zbrojnošů s ukázkou života hradní posádky a okruh C venkovní areál s gotickou zahradou a rozhlednou na vrcholu břitové věže. Oblíbenou atrakcí je i výstava stovky modelů českých, moravských a slovenských hradů a zámků.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA