REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 30.5. a svátek má Ferdinand

Horský masív Východních Krkonoš

Černá Hora

Majestátní, 1299 m n. m. vysoká hora, se tyčí na severozápadě od Janských Lázní, odkud na její vrchol vede moderní kabinová lanovka. Na vrcholu vznikla úpravou ze sloupu původní lanové dráhy rozhledna. Z plošiny 21 metrů nad zemí se můžeme kochat pohledem na celé Krkonoše a Podkrkonoší.

Severozápadně od vrcholu (mezi Černou a Světlou horou) najdeme nejvýše položené rašeliniště v Krkonoších. Rašeliniště je státní přírodní rezervací, jeho rozloha činí 66 ha a stáří se odhaduje na 6000 let. Pramení zde Černohorský potok. Na sušších okrajích roste kleč, na vlhkých místech různé druhy rašeliníků a vyskytují se zde i jiné velmi vzácné rostliny. V zimě se v místech mezi Černou a Světlou horou upravuje několik běžkařských tras, přičemž základní běžeckou trasou regionu je „Krkonošská běžecká cesta“, která spojuje Krkonoše od Harrachova po Žacléř.

Významný je zimní lyžařský areál Černá hora – Janské Lázně, jehož terény pro lyžování se nacházejí na jižních až jihovýchodních svazích Černé a Světlé hory. Nyní jsou zde dvě lanové dráhy a dvanáct lyžařských vleků různých typů a délek. Sjezdové tratě zde dosahují až 3 km a řadí se tak k nejdelším v Čechách.

REKLAMA

Unikátní je zdejší sáňkařská dráha z Černé hory do Janských Lázní, která vede místy, kudy se jezdilo na rohačkách již před 100 lety. Název „Zvonková cesta“ snad pochází právě z dob, kdy byly rohačky vybaveny zvonky, jejichž cinkot oznamoval ostatním návštěvníkům jízdu a byl též jakýmsi varováním před střetem se saněmi.

Pec pod Sněžkou

Město Pec pod Sněžkou je jedním z nejvýznamnějších horských středisek zimní, ale i letní rekreace. Vděčí za to nejen své poloze mezi nejvyššími krkonošskými vrchy, ale i díky okolním krásným přírodním scenériím a v neposlední řadě také vhodným lyžařským terénům. Původní osada je doložena z 16. století v souvislosti s těžbou rudy v Obřím dole. Těžba nerostů v Peci trvala s různými přestávkami až do roku 1959, kdy hornický ruch ustal úplně po více než 450 letech.

V Peci se dnes nachází řada sjezdovek a lyžařských vleků. Z Pece vede sedačková lanovka na Růžovou horu a dále až na vrchol Sněžky. Její nástupní stanice je vzdálena asi 1,5 km od centra obce. V současné době se rozhoduje o stavbě nové lanové dráhy, neboť ta stávající již nevyhovuje kapacitně a je zastaralá.

Sněžka

Nejvyhledávanějším místem letních Krkonoš je bezesporu nejvyšší hora České republiky – Sněžka (1602 m n. m.), na kterou je možno se vyvést visutou sedačkovou lanovkou. Zdatní turisté mohou vystoupit na tuto horu jednou z mnoha cest. V zimě je tato hora prakticky nepřístupná. Na vrcholku této hory nyní panuje čilý stavební ruch, neboť se tu staví moderní Poštovna a je jen otázkou času, kdy se bude budovat i nová lanová dráha. Ta současná, která má dvoumístné sedačky a mezistanici na Růžové hoře, je totiž zastaralá a nevyhovuje ani svou kapacitou.

Masiv Sněžky tvoří svoro-rulové horniny. Severní srázy spadají na území Polska do údolí Lomničky a jižní do našeho Obřího dolu. K západu klesá skalnatý hřbet na vrcholovou planinu Úpské rašeliny (kde pramení Úpa a Bílé Labe), východní pozvolnější hřbet přechází v Obří hřeben. K jihovýchodu ze Sněžky vybíhá rozsocha Růžové hory, Pěnkavčího a Červeného vrchu. Jméno Sněžka pochází z počátku 19. století a je odvozeno od přídavného jména „sněžná“ či sněhem pokrytá hora, na níž se stále drží sníh. Jmenovávala se též Pahrbek Sněžný, Sněžovka, nebo německy Schneekoppe (Sněžný vrchol).

Vrcholem Sněžky prochází jedna z hlavních hřebenových magistrál, která je červeně značená a která byla vybudována již již v letech 1881-1886. Půjdeme-li touto cestou na východ, dojdeme nejprve k rozcestí a k horské chatě Jelenka a dále pak k Pomezním boudám.

Pomezní Boudy

Pomezní Boudy jsou osadou, patřící pod Horní Malou Úpu. Založeny byly údajně čtyřmi rakouskými důstojníky, kteří sem byli z neznámých důvodů vypovězeni. Do historie Krkonoš se Pomezní Boudy zapsaly jako místo, odkud vedla první oficiální sáňkařská trasa. Jízdy na rohačkách, do té doby využívaných pro svážení dřeva, tu zavedl v roce 1815 nájemce vinárny Hubner. Nejprve se jezdilo na polskou stranu do Kowar, později i do Čech. Tento sport se brzy rozšířil a přinesl slušnou obživu horalům. V zimě sezóny 1899-1900 jezdilo prý po Krkonoších 3900 rohaček a 6000 sportovních saní.

Pohraniční hřeben východně od Pomezních Bud s nejvyšším vrcholem jménem Lysečina se nazývá Pomezní hřeben. Na západních svazích leží Rennerovy boudy a u nich a u Lysečinské boudy jsou lyžařské vleky a sjezdovky.

Malá Úpa

V roce 1779 navštívil Malou Úpu budoucí císař Josef II., doprovázený známým generálem Laudonem a v rámci své náboženské politiky nechal místním horalům postavit kostel. Dne 22. února 1791 byl nejvýše položený kostel v Čechách (975 m n. m.) zasvěcen patronům Petru a Pavlovi. Ovšem roku 1806 po zásahu bleskem dřevěný kostel vyhořel. Ihned byla zahájena výstavba nového kostela a v roce 1807 v něm již byla sloužena mše svatá. Později byl kostel ještě renovován a opravován.

V blízkosti kostela se nachází skiareál. Sjezdové tratě jsou vedeny na jihozápadním svahu Pomezního hřebenu, z něhož se nabízí jedinečné pohledy na nejvyšší horu České republiky – Sněžku. Lyžaři mají k dispozici 4 lyžařské vleky v délce od 300 m do 1 km, které doplňuje provázkový vlek pro dětské návštěvníky.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA