REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 1.6. a svátek má Laura

Žacléř

Bývalé hornické město, původně kolonizační osada Bornflos, která vznikla kolem roku 1260 při staré zemské cestě. Původně renesanční, barokně přestavěný kostel Nejsvětější Trojice, patrová fara, Mariánský sloup na náměstí, městské muzeum. Cennou stavební památku představují původní roubené dřevěnky ze 17. století. Žacléřský zámek (původně hrad) je veřejnosti nepřístupný. Městská památková zóna.
Hlavním lyžařskou lokalitou je areál Arrakis v nejvyšším místě Prkenného Dolu. Terén všech obtížnostních stupňů, tratě pro běžkaře, skiservis, půjčovna a úschovna lyžařské výzbroje, večerního lyžování na osvětleném svahu a umělého zasněžování.

Nad městem Žacléř začíná upravovaná Krkonošská běžecká trasa a v případě příznivých sněhových podmínek na běžkaře čekají trasy v Bobru a Černé Vodě až do Královce. Rájem pro fotografy je bezesporu oblast Rýchor s krásnými výhledy na Krkonoše i Jestřebí hory a tajuplným Dvorským lesem. K výletům lze doporučit i blízké Polsko, kde můžete obdivovat např. skvostný barokní kláštěr Křešov či Park miniatur v nedalekých Kowarech. Se zajímavou minulostí regionu se seznámíte v Městském muzeu Žacléř, krásně nostalgické exponáty každodenní potřeby a zapomenutá řemesla v národopisné expozici či nástroje a zařízení připomínající tvrdou havířinu v části věnované hornictví. K vidění je také unikátní sbírka porcelánu Václava Petiry čítající stovky figur z produkce žacléřské porcelánky. Muzeum pravidelně pořádá tématické výstavy s různým zaměřením, kde jsou využity i interaktivní prvky, a akce s doprovodným kulturním programem, jako Muzejní noc a další. V prostorách muzea sídlí i informační centrum.

Nenechte si ujít návštěvu podzemní dělostřelecké tvrze Stachelberg budované na obranu Československa v letech 1935–1938, nedaleko stojící rozhlednu Elišku a Hornický skanzen Žacléř.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA