Horská chata v Tatrách musí vystěhovat kočky, do národního parku nepatří

Zakopané (Polsko) 16. prosince (ČTK) – Správa polského Tatranského národního parku nařídila provozovatelům jedné z horských chat, aby se zbavili svých koček. Podle ochranářů jde o živočišný druh, který je tatranské přírodě cizí, napsal na svých internetových stránkách list Gazeta Wyborcza.

Reklama

Dvě kočky v chatě na Kondratowské holi dělaly společnost výletníkům, ta jménem Fanta dokonce v listopadu zdolala horu Giewont a sama se vrátila domů. Nicméně tento týden provozovatelé chaty informovali, že musejí kočky nabídnout k adopci, protože jistá turistka si na ně stěžovala na správě Tatranského národního parku. Do něho je zakázané vodit zvířata, která nepatří do tamního ekosystému. Výjimkou jsou pastevečtí a vodicí psi a psi určení pro vyhledávání lidí zavalených pod lavinou.

Zpráva o nuceném stěhování koček z chaty vyvolala na sociálních sítích bouřlivé reakce. Jedni rozhodnutí správy národního parku kritizovali, jiní chválili, jiní zase obviňovali provozovatele chaty, že kočkám ubližovali, protože je vypouštěli do sněhu a mrazu. Přitom kocour jménem Filemon do ní přišel sám a i když ho několikrát odvezli do Zakopaného, vždy se vrátil. Pro něho se už nový domov mimo národní park prý podařilo najít. Kočka Fanta se ovšem mezitím ztratila, živá a zdravá se vrátila až po dvou dnech. „S ohledem na bezpečnost koček“ její majitelé o ní ani Filemonovi nezveřejňují žádné informace.

Gazeta Wyborcza píše, že Tatranský národní park ročně navštíví okolo čtyř milionů lidí. Letos v srpnu ochranáři na cestě vedoucí k jezeru Morskie Oko zastavili turisty z Německa, kteří si na výlet vyrazili s opicí. Výletníci se museli vrátit.

hab jrm

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama