Harrachov v létě – Vzrušující zážitky i pomalu plynoucí pohoda

Uhodnete, co slouží jako pomyslný výtah k výletům na hřebeny Krkonoš a k rozhledům po nádherné krajině severních Čech? Přece harrachovská lanovka na Čertovu horu. Loňská letní sezóna ukázala, že Harrachov je atraktivním turistickým cílem, kde si najdou své pravé ořechové mladí i dříve narození, vyznavači adrenalinu i příznivci lenošivého odpočinku či pomalu plynoucí pohody.

Reklama

Lanovka na 1020 metrů vysokou Čertovu horu, středobod největšího rekreačního střediska v západních Krkonoších, se letos rozjela 14. května a je pro začátek ve víkendovém provozu od pátku do neděle mezi 9 a 17 hodinou. Obsluha ji spouští v každou celou hodinu a v každou půlhodinu. Na každodenní provoz dojde již od 28. května.

Lanovka má délku více než 1300 metrů a překonává převýšení 357 metrů. Vede kolem mamutího můstku pro lety na lyžích a 130 sedaček se pohybuje rychlostí zhruba 3,4 kilometrů za hodinu. Pasažéři si tak mohou v klidu a v pohodě prohlížet krásnou přírodu, která lanovku obklopuje. Sportovní areál Harrachov nabízí na lanovce výhodnou cenu pro rodiny a zajímavé slevy pro děti, mládež a seniory.

Hopsinková novinka uchvacuje hlavně děti

Kdo si koupí jízdenku na lanovku, obdrží navíc zdarma jednu vstupenku na velkou trampolínu, nafukovací hrad Lumpik nebo hopsinky. Všechny tři atrakce vytvářejí s dřevěným hradem a slacklinem Dětský park a jsou u dolní stanice lanovky. Poblíž horní stanice lanovky na Čertově hoře se nachází nafukovací bludiště, za něž výletníci nic neplatí.

U Dětského parku stojí restaurace Stone s rozlehlou terasou, kde si můžete zakoupit občerstvení a přitom stále sledovat dovádění vašich dětí v dětském parku. U dolní a také horní stanice lanovky si lze koupit občerstvení v bufetech.

Lanovka, foto: Sportovní areál Harrachov

Na ‚Čerťáku‘ můžete spočinout v pekelné tlamě, či nebeském srdci

Na Čertově hoře se mohou výletníci vypravit na tři nenáročné turistické okruhy s vyhlídkami do údolí nebo na okolní horské vrcholy. Mapu s trasami objeví u horní stanice lanovky. Na Čertovu horu dopraví čtyřsedačka rovněž cyklisty, koloběžkáře a rodiče s kočárky. Dáváte přednost peklu nebo nebi? Na Čertově hoře si můžete vybrat mezi pekelným čertem nebo nebeským srdcem, které můžete zaslat jako pozdrav z Harrachova.

Rozhledna, foto: Sportovní areál Harrachov

Balvany zdobí Mumlavu jak náhrdelník

Zatímco vysoko nad Harrachovem dominuje Čertova hora, dole vzbuzuje obdiv divoká Mumlava, posetá úctu vzbuzujícími balvany. Na jednom místě řeky se řítí voda dolů z výšky bezmála deseti metrů. Mumlavský vodopád je nejvodnatějším vodopádem v celé České republice. Řeka pod ním vymlela do žuly impozantní kotle, jimž se od nepaměti říká Čertova oka. V Mumlavě se dá také koupat v chladné, ale průzračně čisté vodě. Kameny, které řeku zdobí jak náhrdelník, slouží jako útočiště pro dostaveníčka zamilovaných nebo k opalování.

Kdo se nelekne pořádného výšlapu, ať v Harrachově nezapomene na túru k jinému vodopádu – Pančavskému. Pokud zvládnete deset kilometrů tam a deset zpátky, spatříte z Ambrožovy vyhlídky nejdelší český vodopád, který měří 148 metrů. Jen o několik kilometrů bokem vyvěrá pramen Labe.

Sport je všude, kam se jen člověk podívá

Harrachov už dávno není jenom vyhlášeným střediskem zimních sportů. Blahodárného pohybu si tam užijete i v létě. Přírodní koupaliště v Zákoutí napájí voda z nejčistší krkonošské přírody. Vedle se naskýtají další příležitosti, jak příjemně prožít čas – tenisové kurty, horolezecká stěna nebo minigolf. V Harrachově se rozprostírá rovněž golfové hřiště, rekreantům slouží adrenalinové lanové centrum.

Pokud nastane deštivé počasí, dají se navštívit hned čtyři muzea. Kdybyste jejich počet přepočítali na počet stálých obyvatel, řadí se Harrachov v tomto ohledu mezi nejkulturnější města v republice. Muzeum hornictví, muzeum lesnictví a myslivosti a skimuzeum se navíc nacházejí na čáře dlouhé jen půl kilometru.

Ke sklářskému muzeu na Novém Světě patří huť s prohlídkovou trasou a minipivovar s pivy František, Čerťák a Huťské, oceněnými vícekrát na degustačních soutěžích.

Bobová dráha, foto: Sportovní areál Harrachov

Věrnostní Harrachov Card je plná výhod

Občerstvení po dlouhé túře najdete v Harrachově v desítkách restaurací – od lidových pivnic až po pohostinské podniky poskytující gurmánské zážitky.

Harrachov se stal v posledních letech nejvíce navštěvovaným horských střediskem díky ještě jedné věci. Zahrnuje pestrou škálu možností, jak si oddychnout, zasportovat si a pobavit se, a přesto zůstává městem s přátelským charakterem nezkaženým snobstvím.

Ke spokojenosti návštěvníků Harrachova přispívá slevová věrnostní karta Harrachov Card. Zdarma ji získá každý, kdo se ubytuje v Harrachově. Ostatní návštěvníci města mohou Harrachov Card zakoupit za 200 korun, děti od pěti do třinácti let pak 50 korun. Kartu lze koupit i on-line.

Těšíme se na Vás, přijďte pobejt!

foto: Sportovní areál Harrachov
Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama