REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 30.5. a svátek má Ferdinand

Harrachov je město pokladů. Každý si tam najde ten svůj

20. 7. 2020

Harrachov – Kdybyste měli přisoudit Harrachovu nějaký výstižný titul, určitě byste se nespletli, pokud byste ho nazvali Městem pokladů. Tím dnešním je sedačková lanovka na Čertovu horu. Na bájemi opředenou Čertovu horu vás v letní sezóně vyveze kolem jednoho z divů Krkonoš, skokanského mamutího můstku.

V Harrachově však můžete spatřit i poklad v pravém smyslu slova. Byl dlouhá léta důmyslně ukrytý ve sklárně z roku 1712, která je sama o sobě historickým pokladem. Nejdelší dobu náležela hraběcímu rodu Harrachů.

Měli v ní také vzorkovnu, jež zahrnovala nejúžasnější díla vytvořená v Harrachově. Když sudetské pohraniční oblasti Československa obsadili v roce 1938 nacisté, Jan Nepomuk Antonín hrabě Harrach se před nimi rozhodl své sklo ukrýt.

Nařídil vybudovat tajnou místnost. Přesunul do ní celou vzorkovnu a zedníci zazdili a omítli vchod tak mistrně, že po válce nikoho nenapadlo, co se může skrývat za zdánlivě obyčejnou stěnou.

REKLAMA

Až při rekonstrukci sklárny v 70. letech minulého století objevili dělníci poklad nedozírné historické ceny. Místnosti, kde sklo našlo, se dodnes přezdívá Třináctá komnata.

Když v roce 1993 František Novosad sklárnu koupil, ocenili znalci historickou sbírku na 20 milionů korun.

Za totality zůstávala sbírka skryta před očima běžných smrtelníků. Až František Novosad nechal objevený skleněný poklad vynosit ze zchátralé místnosti a přesunul ho do budovy bývalého Panského domu. V ní založil muzeum, novodobý poklad největšího rekreačního střediska v západních Krkonoších.

Před několika lety se harrachovská historická sbírka skla stala kulturní památkou.

Ale přinejmenším stejně hodnotným pokladem Harrachova jsou výhledy do čarokrásné krajiny severních Čech. Obstarává je vrchol Čertovy hory, kam stoupá sedačková lanovka.

„Před očima se výletníkům rozprostřou Jizerky, Ještěd s vysílačem ve tvaru rotačního hyperboloidu, malebné údolí Harrachova i hřebeny Krkonoš na česko-polské hranici,“ říká Vlastislav Fejkl, provozní náměstek Sportovního areálu Harrachov.

Děti najdou na Čertově hoře svůj poklad v dobře vymyšleném mimořádně zábavném bludišti. Pod Čertovou horou je od již května baví největší harrachovská novinka pro současné léto – Hopsinkové hřiště.

Čtyřiadvacet velkých i menších pružných koulí pro ně znamená bezpečnou výzvu, aby si vyzkoušeli svou obratnost a odvahu. Veškeré jejich skákání a odrážení se odehrává nad bezpečnou dopadovou plochou.

„Na začátku prázdnin bychom rádi otevřeli ještě jedno hřiště s menšími hopsinkami pro děti do šesti let,“ prozradil Vlastislav Fejkl.

Hopsinky zapuštěné do země zdobí dětský park u dolní stanice lanovky, kde návštěvníky Harrachova potěší rovněž velký dřevěný hrad, nafukovací hrad, vzduchové trampolíny, slack line a indiánský tenis.

Když je řeč o harrachovských pokladech, pak nesmíme zapomenout na řeku Mumlavu a její vodopád, o němž se hovoří jako o nejvodnatějším v Čechách. Dolů se řítí z výšky bezmála deseti metrů. Pod ním vysoustružila řeka do žuly nepřehlédnutelné kotle, jimž se od nepamětí říká Čertova oka.

Kameny v Mumlavě lákají k romantických schůzkám zamilované páry. Navíc lákají k opalování. Pakliže vás potká štěstí, zjistíte, že vyhlídku si vybírají snoubenci pro nezapomenutelné svatební obřady.

Harrachov má i své sportovní poklady – největší lyžařské muzeum v Česku, malebný areál v Zákoutí s koupalištěm s průzračně čistou krkonošskou vodou. Vedle něj se rozkládají tenisové kurty a minigolf a vzhůru se tam tyčí horolezecké stěna.

Harrachov nabízí lanové centrum, golfové hřiště, čtyři muzea a ojedinělou Menhirovou stezku. Skládá se z kamenů se silným energetickým působením a vede od autobusového nádraží přes hotel Skicentrum a dolní stanici lanovky až na vrchol Čertovy hory a Janovu skálu. Můžeme ji směle označit za krkonošské Kamenné lázně.

REKLAMA

Neopominutelným pokladem Harrachova je rovněž jeho ryzí krkonošská duše. Rekreační středisko s pestrou šálou hotelů, penzionů či restaurací a spoustou atrakcí zůstává stále příjemným místem s přátelským charakterem, místem nezkaženým snobstvím.
„S nedalekým polským střediskem Sklářská Poruba vytváří Harrachov jednu z nepřitažlivějších turistických oblastí ve střední Evropě,“ upozorňuje Vlastislav Fejkl.
Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA