Harrachov – ideální místo pro výletování – na pár hodin i na několik dnů

Láká Vás myšlenka strávit dovolenou v Čechách a milujete hory? Pak určitě vyrazte do Krkonoš, třeba do Harrachova. Městečko v údolí říčky Mumlavy, které je doslova bránou západních Krkonoš je totiž dokonalým místem pro krátké procházky v malebné přírodě a správným místem pro start delších výletů či několika denních túr. Přímo z centra města jezdí na vrchol Čertovy hory, která se ční pyšně nad Harrachovem, lanová dráha, a právě ta Vám stoupání k vrcholkům hor usnadní a zkrátí. Po cestě lanovkou si navíc můžete prohlédnout světový unikát – Mamutí můstek v areálu velkých skokanských můstků na úbočí Čerťáku.  Na vrcholu hory pak jistě stojí za shlédnutí hned několik obřích balvanů – menhirů, jenž jsou součástí menhirové stezky. Lemují prakticky celý malý okruh, který se vine po vrcholu sjezdovkami protkaného kopce a najdete na něm i vyhlídku, z níž je krásně vidět na městečko vinoucí se v údolí, ale také na hřebeny polských Krkonoš.

Reklama


Plochý, a tedy poměrně rozlehlý vrchol Čertovy hory, je sám o sobě místem, které stojí za návštěvu, kde můžete posedět, zarelaxovat, a nebo si udělat malý piknik na vrcholu některé ze sjezdovek, odkud jsou překrásné výhledy do krajiny. Je ale především místem odkud se můžete vydat na cestu a vybrat si z nepřeberného množství vycházek, výletů a túr. Hory a příroda jsou tu prostě na dosah každému, od rodin s malými dětmi v kočárcích až po náročné turisty, kterým Harrachov poslouží třeba jen jako startovací bod pro delší výlety či pořádnou hřebenovku. Lanovka je totiž příjemným zpestřením a zjednodušením nástupu i na delší túry.  V Krkonoších se můžete na hřebenech toulat i několik dní, hned několik horských chat nabízí místo k přespání i ke krátkodobému odpočinku a občerstvení a zároveň jsou perfektním úkrytem při náhlé změně počasí. Turisté z Harrachova rádi míří ke Kotli, který se tyčí nad Malou kotelní jámou, na Labskou boudu, ze které krásně přehlédnete celý Labský důl, vydat se můžete k prameni Labe, obdivovat kouzlo zvětrávání u Sněžných jám a nebo se zatoulat na polskou stranu západních Krkonoš. Na ty náruživější turisty pak čekají stezky směrem na Medvědín, do Špindlerova mlýna, případně přes Špindlerovku a Růžovou horu až na Sněžku. To už jsou ale trasy, které se za jeden den zvládnout nedají.


Většina návštěvníků, kteří do Harrachova přijedou, se ale drží v okolí městečka. I s kočárkem se můžete vydat údolím podél malebné říčky Mumlavy k proslulým vodopádům, okolní lesy poskytují v létě tolik vyhledávaný stín a zároveň je v nich hned několik naučných stezek. Základní cestou našlapete okolo 3 kilometrů. Pokud si cestu prodloužíte liščí stezkou, jenž je určena nejmenším dětem, nebo naučnou včelí stezkou pro zkoumálky přírody všeho věku, trasa se prodlouží až na dvojnásobek a není pro kočárek úplně vyhovující. Pokud máte alespoň trošku terénní kolečka, zvládnete ji. Příjemnější delší pro terénní kočárek je lanovkou na Čertovu horu a odsud vyrazit na Ručičky a Dvoračky a opět se vrátit zpět po dobře sjízdné cestě, z velké části asfaltové, do Harrachova. V nohou máte hned nějakých 15 kilometrů a užijete si z vrcholků okolních kopců dechberoucí výhledy na hřebeny Krkonoš i Jizerských hor. 


V případě, že se chcete zůstat v blízkosti městečka, nebo je počasí na dlouhý výšlap příliš nejisté, zvolte některou z tras, které jsou okruhové a vždy se vrací do Harrachova. Pro nejmenší výletníky je určen již zmiňovaný malý okruh, kterým si projdete překrásný vrchol Čertovy hory a podíváte se do krajiny na všechny světové strany. O něco delší je výlet přes horní část modré sjezdovky, na Studenov a cestou, z níž si prohlédnete Rokytnicí až k vyhlídce na červené sjezdovce, kde můžete obdivovat hřebeny Jizerských hor a při dobré viditelnosti dohlédnete až na Ještěd, vystoupáte posledních pár desítek metrů zpět k horní stanici lanovky a můžete se zase svézt sedačkou. Trasa měří přibližně 7 km. Pro ty, kterým nevadí prudké klesání je jako na míru naplánovaný sestup z Čertovy hory dolů do Harrachova. Cesta vede okolo skokanských můstků a dostanete se zpět do centra městečka. Pro zdatnější je to i s cestou lanovkou nahoru výlet přibližně na hodinku. Příjemnější je návrat z Čerťáku do Harrachova přes Studenov a Rýžoviště. Ušlapete asi 7 kilometrů a volným tempem je to hezká procházka na 2,5 hodinky.


Pokud počasí nepřeje výletům, skýtá Harrachov další možnosti zábavy přímo v městečku. Od četného sportovního vyžití – tenisové kurty, minigolf, golfové hřiště, lanový park až po oblíbenou bobovou dráhu, na kterou se dá zakoupit zvýhodněná společná jízdenka s cestovným na lanovku.  Navštívit můžete i některé z muzeí. Třeba originální muzeum lyžování, kde najdete četné exponáty spojené s proslulou skokanskou érou v Harrachově, či muzeum hornictví, které mapuje historii těžby barytu v městečku. Děti zaujme lesnická expozice Šindelka a dospělým jistě učarují exponáty v místní sklárně. A hned vedle můžete ochutnat i místní pivo. Přijeďte se přesvědčit sami, že Harrachov je to správné místo pro Váš víkendový pobyt i týdenní dovolenou.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama