Gangloffova šindelka se vrací do Rožmitálu

Reklama

Podbrdské muzeum získalo originál unikátního stroje vyrobeného před 120 lety v Rožmitále. Stane se součástí stálé expozice věnované lesmistru a vynálezci Karlu Gangloffovi.

Podbrdské muzeum připravilo na letošní zimní sezónu výstavu o jedinečné osobnosti – lesmistru a vynálezci Karlu Gangloffovi. Z Národního technického muzea, Národního zemědělského muzea i soukromých sbírek se podařilo do Rožmitálu zapůjčit rozsáhlý soubor jeho vynálezů – přístrojů pro dendrometrii a geodézii. 

„Uspořádání takto důkladně zpracované výstavy v malém městě se možná zdálo jako přehnaný projekt. Zájem odborné veřejnosti a nález šindelky ale potvrzují, že výstava má smysl. Do Rožmitálu se vrací možná poslední kus kdysi slavného a obdivovaného vynálezu lesmistra Gangloffa, který získal několik vyznamenání na světových výstavách. Na závěr výstavy v lednu 2020 nás čeká ještě odborné kolokvium, poznatky o něm budou shrnuty do odborné publikace Karel Gangloff – Lesní Archimédés, kterou plánujeme vydat v příštím roce,“ dodává Pavla Váňová Černochová.

Nejslavnější vynález však stále chyběl – Gangloffova šindelka. Stroj na výrobu řezaného a hoblovaného šindele, který Karel Gangloff vynalezl a který byl celkem šest krát patentovaný. Výrobou, distribucí a ochranou patentů oblíbeného stroje se po jeho smrti zabývala ještě 20 let vdova Františka Gangloffová a její bratr Antonín Ulbrich. V roce 1908 jich bylo po celém Rakousku Uhersku i jinde ve světě nejméně 800 v chodu. Provozovatelé pil na nich zpracovávali méně kvalitní dřevo na výrobu šindele – tradiční střešní krytiny.

„Zhruba před rokem jsme vyhlásili pátrání po originálu šindelky. Mnoho místních vzpomínalo, že ji mívali kdysi ve stodole, ale dali ji do sběru. Přece jen jde o asi půl tuny litiny. Výzva měla ohlas na sociálních sítích, oslovili jsme snad všechna evropská technická muzea. Bohužel, šindelka nikde nebyla. Nakonec jsme se pro připravovanou výstavu rozhodli vyrobit funkční repliku podle II. Gangloffova patentu. I když výroba podle starých plánů nebyla bez komplikací, stroj je funkční a můžeme na něm vyrábět šindele,“ vypráví kurátor Podbrdského muzea Mgr. Rudolf Šimek.

Po slavnostním zahájení výstavy a uvedení repliky do provozu přišlo ale překvapení: Na inzerát poptávající šindelku na internetu se ozval její majitel až ze Slovenska. Po zaslání fotek stroje byla jasné, že jde o zachovalou Gangloffovu šindelku. „Rozhodli jsme se, že originální šindelku pro Rožmitál získáme. Naštěstí se zakoupením stroje souhlasila i rada města, a tak jsme se mohli pro šindelku tento týden vypravit,“ sděluje vedoucí Podbrdského muzea Mgr. Pavla Váňová Černochová.

V úterý 3. prosince se kurátor Rudolf Šimek a pracovníci Technických služeb vypravili na Slovensko. Za přítomnosti redaktorky zahraniční redakce Českého rozhlasu Pavlíny Nečáskové byl stroj naložen v bývalém mlýně nedaleko Zázrivé a dovezen zpět do Rožmitálu – do místa, kde byla před přibližně 120 lety vyrobena.

„Je to unikátní objev. Zkoumání starých technologií je podstatnou součástí práce našeho muzea, v minulosti se nám podařilo obnovit cvokařské řemeslo, nyní můžeme prakticky zkoumat další část historie rožmitálského průmyslu. Šindelka dostane čestné místo na výstavě o Karlu Gangloffovi. Poté se stane součástí stálé expozice řemesel, kterou průběžně budujeme ve Stodole muzea,“ vysvětluje Rudolf Šimek.

Výstava Karel Daniel Gangloff – Český Archimédés se koná pod záštitou a za podpory Ministerstva kultury České republiky. Potrvá v Podbrdském muzeu v Rožmitále pod Třemšínem do 31. ledna 2020.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama