Folkový festival se po roční přestávce opět vrací na Lichnici

Málokterý festival v našem kraji má takovou tradici jako právě FOLK NA LICHNICI. Letos v sobotu 16. července nás čeká již 19. ročník.

Reklama

Loňský ročník musel být kvůli opravě silnice z Třemošnice na Seč zrušen. O to větší perly folkového světa si na letošek organizátoři připravili.

Kdo by neznal legendu Pavla Žalmana Lohonku a jeho nesmrtelné písně Jdem zpátky do lesů, Jantarová země nebo Rána v trávě. A právě Žalman se po 3 letech vrací na Lichnici, aby nám tyto písničky připomněl. A diváci si je mohli společně zazpívat a rozezvučit zbytky zdí starého hradu.

Foto: ©Třemošnice

Ve světě člověčí muziky jsou už velmi známým uskupením a své publikum si už zajisté získali členové skupiny Marien v čele s Víťou Troníčkem. Může to vypadat, že se jedná o „rodinný podnik“, jelikož společně s Víťou na podiu stojí jeho žena Zdenička, bratr Honza a švagr Ivan, ale do tohoto uskupení patří ještě 3 další muzikanti, takže se poměr sil skoro vyrovnává.

Další účinkující, kteří to mají skoro co by kamenem dohodil je skupina Wyrton z Ronova nad Doubravou. Kluci z Wyrtonu sebou přinesou na podium trochu svižnější rytmy, jelikož jejich doména je bluegrass jak český, tak americký. Nejsou to ovšem žádná ořezávátka – účastní se i různých soutěží. Nejvýraznějším dosavadním úspěchem bylo 3. místo na festivalu EWOB in France 2008 v konkurenci cca 30 kapel z celé Evropy.  

Foto: ©Třemošnice

Až od Chomutova přijede písničkář Jindra Kejak přezdívaný „romantický hovado“. Tuto přezdívku mu dala Jarmila Šuláková ještě v době, kdy hrával s Flerety a složil pro ně asi nejznámější jejich píseň Vizovice. V roce 1999 vyhrál Plzeňskou Portu. Jindra je osobitý svým humorem a i vizáží. Ale už po prvních 2 písničkách si ho zamilujete pro jeho romantické a sdělné písně o lásce, ve kterých jsou obsažena úplně obyčejná slova, která se tak trochu z dnešního slovníku mladých vytrácí.     

Další interpreti, kteří se těší na všechny nadšené diváky a posluchače jsou Elixír, Wild West, Bonsai č.3, Falešná Karta, Hřích a tři energické ženy z DouNaBoso.

Mezi tyto známé festivalové účastníky se přidá nová kapela s názvem Ponorka, která vznikla v době Covidu seskupením mladých lidí v rámci rodinného klanu. Na festival dostali ihned pozvánku od dramaturgyně festivalu Venduly Vytiskové díky tomu, že vyhráli letošní ročník Východočeské kolo Porty. Pro 2 dívky a 2 muže to bude první vystoupení na velkém festivalu, tak jim společně držme palce.

Foto: ©Třemošnice

Když jsme Vás takto nažhavili na to, co nás společně čeká v půlce července na hradě, který byl založen před 772 lety, tak ještě pár organizačních doplnění: vstupenky je možné zakoupit v předprodeji za zvýhodněnou cenu na www.folknalichnici.cz nebo v IC Třemošnice, podrobné informace jsou na FB stránkách festivalu https://www.facebook.com/FolkNaLichnici. Občerstvení, parkování i stanování je pro návštěvníky zajištěno.

Na závěr už jen naše oblíbené heslo FOLKU ZDAR A TOMU NA LICHNICI ZVLÁŠŤ

Autor: Vendula Vytisková – dramaturg a organizátor festivalu

Foto: ©Třemošnice
Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama