REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 5.12. a svátek má Jitka
V okolí

Festival pro Tibet

23. 3. 2009

Datum konání: 1.3.2009 – 31.3.2009

Občanské sdružení M.O.S.T. pořádá již osmý ročník Festivalu ProTibet. Kulturní akce tohoto ročníku festivalu se budou konat v Ostravě, Praze, Olomouci, Pardubicích, Opavě, Frýdku-Místku, Přerově a Poličce. Tento ročník je významný také tím, že se ho účastní přímo Tibeťané žijící jak v ČR tak v zahraničí. Festival má za cíl upozornit nejen na 50 let násilného obsazení Tibetu Čínou, na porušování lidských práv, ale také přiblížit himalájskou kulturu a život Tibeťanů v exilu.

Festival přinese české veřejnosti širokou škálu kulturních akcí a možností odpočinku. Návštěvníci se mohou těšit na výstavy fotografií, zhlédnout dokumentární filmy, zúčastnit se zajímavých přednášek či autorských čtení nebo zajít na kvalitní hudební představení. Festival se zaměřuje na všechny věkové kategorie včetně školní mládeže.

REKLAMA

Na koho se můžete těšit?

Významnou návštěvou festivalu bude Lama Kalsang učitel tibetského buddhismu, který bude přednášet o tibetské kultuře a buddhismu. S dalšími Tibeťany se mohou návštěvníci setkat na řadě koncertů. Vystupovat bude Tibeťan Lobsang Dargye žijící v Irsku, který hraje tradiční tibetskou hudbu a zpívá. Dále vystoupí Tibeťan Sonam Tsering žijící v ČR, který hraje na tradiční nástroje buddhistických mnichů.

REKLAMA

Hudební fanoušky alternativy a minimalismu potěší Vladimír Václavek a také koncerty alternativně – rockových skupin Jesus Om nebo Všehomír. Všechny vystupující spojuje vztah k tibetské kultuře, která se projevuje v jejich tvorbě.

Ozdobou letošního ročníku bude také herečka Květa Fialová, která přečte tibetské příběhy. Dne 10. března si každoročně připomínáme obsazení Tibetu Čínou. Na znamená solidarity s tibetským národem bude v Ostravě malována tibetská vlajka a v Pardubicích se uskuteční svíčková vigilie.

Milovníci filmu budou mít vzácnou příležitost zhlédnout premiéru dokumentu „Poselství Tibeťanů“, který natočil pan Arnaud Desjardins. Dokument mapuje situaci Tibeťanů v 60. letech 20. století a vznikl za podpora J.S. dalajlamy. Na programu jsou také filmy a besedy s autorem dokumentů o Tibetu, s panem Ing. Zdeňkem Urbancem.

O životě Tibeťanů a tibetských dětí v indickém exilu se návštěvníci mohou dovědět na přednáškách koordinátorek projektů o.s. M.O.S.T. Ing. Jany Neborákové a Mgr. Karin Machaté. Obě pracovaly půl roku v indických Himalájích v tibetských exilových vesničkách v roce 2008. Přednášky budou doplněny jedinečným dokumentem Útěk přes Himálaj.

O své zážitky z pobytu v buddhistickém klášteře se podělí člen občanského sdružení M.O.S.T. Adam Kubesa. Do Tibetu nás svými příběhy z cest zavedou pozvaní hosté jako např. Markéta Dolistová nebo Mgr. Hana Valečková. Do atmosféry oblasti Himalájí se přeneseme i výstavou fotografií MuDr. Pavla Béma a přednáškou cestovatele Ing. Oldřicha Bubáka.

Na besedě „Tibet a česká politika“ vystoupí PhDr.Kateřina Jacques z poslanecké Skupiny přátel Tibetu, aby umožnila zájemcům nahlédnout do zákulisí české politiky a jejímu vztahu k Tibetu a Číně.

V neposlední řadě se příznivci „Střechy světa“ doví o českých dobrovolnících, kteří se při svém loňském pobytu v Himalájích Malého Tibetu zaměřili zejména na místní ekologii. Program Festivalu ProTibet 2009 najdete na www.ProTibet.org

Cinema City

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA