Festival Malá inventura v regionech 2022 startuje – letos poprvé v Kuksu

Už brzy se Kuks opět stane centrem více než 300 let staré loutkářské tradice a zároveň ožije současným divadlem. V termínu 28. a 29. 5. se v krásných kulisách bývalých barokních lázní uskuteční první ročník festivalu Malá inventura s názvem Malá loutková inventura. Kuks se tak připojí k Praze, Karlovým Varům, Jičínu, Jihlavě a Českým Budějovicím, kde festivaly nového divadla každoročně probíhají.

Reklama

Festivalový program v Kuksu nabídne několik představení pro celou rodinu (jedno i v ukrajinštině), projekci animovaného filmu či komorní dokumentární loutkový projekt ruské umělkyně. Festival věnujeme prvnímu doloženému loutkáři v Kuksu – Johannu Christophu Neumannovi, který už v roce 1697 bavil lázeňské hosty inscenací Polizinello,“ říká Kateřina Bohadlová, ředitelka spolku Theatrum Kuks, jenž v srpnu pořádá i stejnojmenný festival.

„Víkendová přehlídka současného loutkového divadla je skvělá příležitost nejen pro návštěvníky Kuksu, kteří sem jezdí za Šporkem do hospitálu nebo na kole podél Labe, aby tu smysluplně strávili klidně celý den,“ vyzývá Kateřina Bohadlová a doplňuje: „Festival připomíná, že dnešní Kuks není jen muzeum baroka v nádherné krajině, ale že je opět centrem kultury a živého umění. A že je tu pro všechny místní i přespolní.“

Festival pořádá Theatrum Kuks, z. s. ve spolupráci s Novou sítí a je součástí platformy novebaroko, jež se v nejrůznějších uměleckých projektech, jako jsou Geisslers Hofcomoedianten, festival THEATRUM KUKS, Galerie loutek či Rentzovo muzeum barokního tisku snaží dokázat, že baroko má mnoho společného s dneškem a i po 300 letech dokáže zaujmout, pobavit i překvapit.

„Malé inventury v regionech spolupořádají s vybraníými partnery Českého kulturního networku Nová síť, který organizace Nová síť aktivně a dlouhodobě spravuje. Festivaly v daných městech vnímáme jako jisté vyústění naší celoroční spolupráce a doufáme, že to tak vnímají i naši partneři,” říká umělecký ředitel festivalu Petr Pola. “Inventury jsou důležitou součástí kulturního vyžití v místech, kde je často složitější prezentovat divácky specifický program. Navíc festivaly mimo Prahu výrazně přispívají k decentralizaci a poukazují na mimořádné počiny a výjimečná místa napříč Českou republikou,” dodává.

O Nové síti

Nová síť je servisní kulturní organizace, která aktivně podporuje živé umění a otevřenou kulturu. Vytváří příležitosti pro spolupráci mezi regiony, Prahou i zahraničím, posiluje komunikaci mezi jednotlivými aktéry kulturního života a veřejnou správou, usiluje o decentralizaci, rozvoj a kultivaci občanské společnosti v ČR.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama