DUDY, DUDY, DUDY, DUDIČKY – Dudácké tradice jihočeského regionu

Dudy – nástroj králů a žebráků (sbírka historických nástrojů Mgr. Miloslava Vaváčka)
Výstava nazvaná podle incipitu lidové písničky Dudy, dudy, dudy, dudičky představuje návštěvníkům specifický lidový nástroj v souvislosti s péčí Jihočeského kraje o tento cenný odkaz tradic našeho regionu. „První část Jihočeský region a dudácká kultura ve vstupní chodbě je zaměřena na prezentaci jihočeské dudácké kultury, část druhá Dudy – nástroj králů a žebráků je unikátním profilem sbírky historických nástrojů Miloslava Vaváčka, kterou dotváří stylový interaktivní prvek s nahrávkami jednotlivých hudebních nástrojů,“ říká garantka výstavy PhDr. Marcela Macková z Regionálního odborného pracoviště pro lidovou kulturu v Jihočeském muzeu.
Jižní Čechy – region dudáckých tradic
Dudácká kultura coby kulturní fenomén po staletí k jihočeské oblasti patřil a patří. Z toho důvodu byl statek Dudácké tradice jihočeského regionu na základě nominace Jihočeského muzea v Českých Budějovicích roku 2015 zapsán do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihočeského kraje (usn. č. 1032/2015/RK-72 ze dne 8. 10. 2015). Zápis Jihočeského kraje předjímal zájem MK ČR na přípravu nominace oblasti Dudáctví zpracované a předložené Národním ústavem lidové kultury roku 2018 k zápisu do Seznamu nemateriálních statků tradiční a lidové kultury České republiky.
Jihočeský region je právem na své dudácké tradice pyšný. Byly a jsou přirozenou součástí lidové kultury nejen Strakonicka, ale i všech dalších národopisných oblastí regionu i řady jihočeských festivalů a vrcholí ve světě naprosto výjimečným setkáním dudáků ve Strakonicích – Mezinárodním dudáckým festivalem.
Jako interpretační umění dudácká kultura je neodmyslitelně spojena i s profesionální řemeslnou a lidovou výtvarnou tvorbou (profese využívané při stavbě nástroje i jeho ozdobných prvků).

Díky všem zmiňovaným subjektům se naštěstí nesplnily prognózy z počátku 20. století, že dudácká kultura vymírá a dudy se stanou pouhým muzejním exponátem. Ani dnes exkluzivní lidový nástroj české dudy z „muzik“ a lidových obřadů nevymizel a v jihočeském regionu se udržel i počátkem 3. tisíciletí.

Dudy – nástroj králů a žebráků
Mgr. Miloslav Vaváček – sběratel zaměřující se na historické hudební nástroje; vedoucí souboru historické hudby Dei Gratia a jeden z režisérů pořadů Mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích.
Unikátní tematická výstava historických hudebních nástrojů zhotovených dle dobové ikonografie (od rané gotiky po baroko) se zaměřením na 13. – 17. století. Předlohy nástrojů pro ranou gotiku pochází ze španělského královského manuskriptu Cantigas de Santa Maria a sochařské výzdoby průčelí paláce hrabat ze Champagne v Reims. Vrcholnou gotiku zastupují dudy zachycené na freskách z hradu Karlštejn a z kaple sv. Kateřiny v Kouřimi. Renesanci ztvárňují nástroje vyrobené podle rytiny Albrechta Dürera, malby Pietera Brueghela, fresky „Tanec smrti“ v Bernu a sochy ze Zpívající fontány na Pražském Hradě. Manýrismus prezentují nástroje vyobrazené na obrazech slavných vlámských malířů, rytin Michaela Praetoria a dudy rekonstruované z archeologického nálezu z vraku lodi potopené v 17. stol. na severu Německa.
.jpg)