REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 1.10. a svátek má Igor
V okolí

Dovolená v Jindřichově Hradci

Věděli jste, že Jindřichohradecký zámek je třetí největší památkový komplex v České republice? Navštívit můžete tři prohlídkové trasy, zhlédnout zámecký hudební pavilon Rondel nebo jednu z nejlépe dochovaných hradních kuchyní u nás – Černou kuchyni. Letošní novinkou jsou prohlídkové trasy určené dětem. Hlavním hrdinou příběhu je malý hrabě Karel Evžen Černín. Protože si od svých devíti let si psal deníky, můžeme návštěvníkům vyprávět o každodenních zábavách, zálibách, ale také starostech a povinnostech malého šlechtice.

TIPY na prohlídku dalších památek:

Muzeum Jindřichohradecka a Krýzovy jesličky – největší lidový mechanický betlém na světě nepatří jen k vánočním prohlídkám. Navštivte ho i v létě. Stojí to za to.
Výstavní dům Stará radnice a dětmi milované rozlehlé interaktivní kolejiště s vláčky jako expozice Jindřichohradecké úzkokolejky
Dům gobelínů – tkaní tapiserií má v Jindřichově Hradci velkou tradici. Ukázky tkalcovského řemesla můžete v Domě gobelínů zhlédnout v přímém přenosu
Muzeum fotografie a moderních obrazových médií – expozice fotografií amatérských i profesionálních fotografů najdete ve vnitřních i venkovních prostorách jezuitské koleje.
Zámecký mlýn – ojedinělý zámecký mlýn nabízí stálou expozici zaměřenou na historii rybníkářství, lesnictví a voroplavby na Jindřichohradecku. V zámeckém mlýně stále funguje vodní elektrárna Františka Křižíka z roku 1887.
Aquashow sv. Florián – nádherná světelná podívaná v níž se prolínají světelné efekty a obrazce tvořené kapkami padající vody s tóny působivé hudby
Hvězdárna a planetárium prof. F. Nušla – moderní zařízení evropského rozměru slouží k poznávání a zábavě. Využijte tohoto zcela nového zážitku na cestě do vesmíru.

TIP na aktivní odpoledne:

• Vezměte celou rodinu a v centru Jindřichova Hradec si vyzkoušejte discgolf, který může hrát opravdu každý a je ideální sportovní aktivitou pro všechny věkové kategorie.

REKLAMA

• Fotbalgolf se hraje na 18 drahách o celkové délce přes 1,1 kilometru na ploše zhruba tří hektarů. Nejen tenhle zábavný a originální sport je chloubou jindřichohradeckého SportParku, který naleznete na okraji města. Kromě fotbalgolfu mysleli jeho majitelé i na bikery, pro které vytvořili dvě různé tratě. Na své si ve SportParku přijdou jak děti, na které čeká dětský trail s velkým množstvím klopenek, boulí a lavic, tak i zkušenější bikeři, kteří si můžou otestovat své jezdecké dovednosti a zaskákat na profi trati. Nedílnou součástí areálu je také kryté ohniště s posezením, dětské hřiště, pláž, terasa a občerstvení.

Pro trochu relaxu:

  • Plavecký bazén a aquapark                                                                       

Krytá část plaveckého areálu s velkými bezplatnými parkovišti je v provozu celoročně. Právě v letní sezóně tak turistům nabízí cennou službu ve dnech s nepříznivým počasím. Srdcem kryté části je vedle sportovního bazénu velký relaxační bazén s toboganem, divokou řekou a dalšími vodními atrakcemi. Rájem pro děti je jejich vlastní oddělení s brouzdalištěm a skluzavkou.  Venkovní aquapark na krytou část přímo navazuje a v létě je z ní i prostupný. Vedle zábavního bazénu se skluzavkami, divokou řekou a toboganem nabízí i dětské brouzdaliště a dvě stanoviště občerstvení. Návštěvníkům se z přírodně laděného areálu naskýtá dechberoucí pohled na rybník Vajgar a starobylé centrum města.

{"subsource":"done_button","uid":"954A5A64-6D09-4618-BA64-15E2DF590688_1595430422407","source":"other","origin":"gallery","source_sid":"954A5A64-6D09-4618-BA64-15E2DF590688_1595430422653"}
{„subsource“:“done_button“,“uid“:“954A5A64-6D09-4618-BA64-15E2DF590688_1595430422407″,“source“:“other“,“origin“:“gallery“,“source_sid“:“954A5A64-6D09-4618-BA64-15E2DF590688_1595430422653″}

Městská plovárna u Vajgaru

  • Pro relax i vodní radovánky a sporty je vám k dispozici malebná historická městská plovárna u rybníku Vajgar. Vyzkoušet zde můžete adrenalinovou zábavu v podobě vodního lyžování či wakeboardingu. Půjčit si paddleboard či šlapadlo nebo obyčejnou loďku a vydat se na romantickou projížďku po rybníku Vajgar, který je poprvé zmiňován roku 1399. Vyplout můžete až k ostrovu, který nechal vybudovat Jaromír Černín pro svoji manželku Karolínu k jejím 40. narozeninám v letech 1858 až 1860. V centrálním prostoru areálu plovárny je k dispozici také antukové hřiště.

Pro soutěživé rodiny:

Poznat město, zabavit děti, a ještě něco vyhrát – ideální spojení pro rodiny s dětmi. Stáhněte si do mobilu aplikaci POZNEJ HRADEC (nebo si vyzvedněte tištěnou verzi v infocentru) a vydejte se na vycházkovou trasu s naším interaktivním průvodcem. Navštivte 8 TOP míst, odhalte tajenku a zúčastněte se slosování o hodnotné ceny. Pro každého účastníka je připravena v infocentru drobná odměna.

TIP na výlet – Stezka Českou Kanadou:

Vydejte se na některou z osmi etap pěší stezky Českou Kanadou, která spojila čtyři hlavní města turistické oblasti – Jindřichův Hradec, Novou Bystřici, Slavonice a Dačice. Celkem měří trasa zhruba 118 kilometrů, přičemž jednotlivé etapy mají délku od 11 do 18 kilometrů.

TIP na poznávací odpoledne ve městě:

Vycházkový okruh Stezka zámeckých pánů vás provede historickým jádrem města, malebným okolím řeky Nežárky nebo Husovými sady. Stezka je dlouhá cca 3,5 km a procházka je plánovaná na zhruba 1 hodinu. Na vycházkovém okruhu se seznámíte nejen s historií vzniku města, se šlechtickými rody, které život v našem městě ovlivňovaly, ale také uvidíte propojení do našeho současného života, ať už díky bohaté architektuře nebo duchovnímu odkazu.

TIPY na kulturní akce na léto:

2.-4.6.                  Dny města – koncerty a divadlo v centru města

5.-6.7.                  Jindřichohradecká činohra na III. nádvoří zámku – Poprask na laguně, Carlo Goldoni

12.8.                    Mint Market – trhy s originálním zbožím

26.8.                    Opera na III. nádvoří zámku – tradiční operní představení pod širým nebem na zámku – Nabucco, Giuseppe Verdi

Letos si připomínáme 730 let Jindřichova Hradce, připomeňme si začátky našeho města

Jindřichův Hradec je v písemných pramenech výslovně uváděn jako město poprvé roku 1293. V listině zemského komtura německých rytířů Jindřicha z Pieru byl Jindřichův Hradec poprvé označen jednoznačným latinským termínem „civitas“, tedy sídliště pod hradem, 13. října 1293. Této události ale předcházela dlouhodobější etapa vývoje, v níž se formovaly první základy města v hospodářském, sociálním, správním, církevním i urbanistickém smyslu.

Vznik města je bezprostředně svázán s existencí vrcholně středověkého hradu, který navázal na slovanské knížecí hradiště vyrostlé na skalnaté ostrožně nad soutokem řeky Nežárky a Hamerského potoka s uměle přehrazenou vodní nádrží.

Prvním jmenovitě známým držitelem hradu byl Jindřich, nejstarší syn Vítka z Prčice. Jindřich Vítkovec, zakladatel hradecké linie erbu zlaté růže v modrém poli, vystupuje v dobových listinách poprvé i s uvedením místa svého původu „de Novo castro“ v roce 1220, což je současně i nejstarší zpráva o Hradci, respektive o existenci nového hradu, zbudovaného patrně někdy krátce před tímto datem. Jindřichův Hradec byl pak nazýván jako Novum castellum, Nova domus nebo také Gradecz. S vzrůstající oblibou německého jazyka byl název poněmčován na Neuhaus. V plném dnešním znění byl Jindřichův Hradec nazván až roku 1410. Jindřichův Hradec zůstal již natrvalo v rukou hradecké větve Vítkovců. Podle všech dosud známých skutečností se jevil Hradec kolem poloviny 13. století jako rozvinuté feudální sídlo s mohutným opevněným hradem a tržní osadou v podhradí.

Jindřichův Hradec ležel na křižovatce dálkových cest a to bylo jednou z příčin hospodářské prosperity města. Rušná obchodní tepna vedoucí přes Hradec spojovala Vídeň, Linec a Pasov a byla tedy průchodištěm obchodu s Itálií a jižním Německem.

Již ve 13. století se svou slávou Jindřichův Hradec vyrovnal výstavným královským městům, v 17. století byl Hradec po Praze druhým největším městem království a ještě v 19. století se mezi českými městy řadil na osmé místo.

Zdroj: Luděk Jirásek, sborník k výročí 700 let J. Hradce (1293/1993) a článek z muzejního zpravodaje Novum z června 1993.

Infocentrum Jindřichův Hradec
Panská 136/I
377 01 Jindřichův Hradec

infocentrum.jh.cz
[email protected]

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA