Do litoměřického Richardu v proměnách času

Litoměřice jsou městem s dlouhou historií, s památkami gotickými, renesančními i barokními. Od loňského roku je tu k vidění také něco z novodobější historie. Unikátní podzemní expozice, věnovaná bývalému litoměřickému dolu Richard.

Reklama

Takzvaný Richard se nachází pod vrchem Bídnice, na okraji Litoměřic. Jedná se o bývalý vápencový důl, ve kterém těžba začala v 19. století. Dobou jeho největší slávy, i když ve značně negativním smyslu slova, byla druhá světová válka. Tehdy nacisté využili zázemí dolu a po stavebních úpravách sem umístili zbrojní výrobu. Nedaleko se nacházel koncentrační tábor se zajatci, kteří v Richardu pracovali. Po osvobození byla výroba ukončena. V současné době je původní důl vzhledem ke špatnému technickému stavu veřejnosti nepřístupný, kromě části, ve které se nachází úložiště radioaktivního odpadu ve správě SÚRAO.

Navzdory tomu však můžete jeho atmosféru okusit, a to přímo v centru města. V podzemí litoměřické radnice je umístěna stálá expozice Důl Richard v proměnách času„. Ta návštěvníka provede všemi obdobími existence dolu pomocí 24 panelů s informacemi a v autentickém prostředí, zahrnujícím dobové snímky, důlní vozík či makety sudů s radioaktivním odpadem. Začátek expozice je v Jarošově ulici pod parkány, konec na Mírovém náměstí. Odtud jsou přístupné také další litoměřické atraktivity – věž Kalich, Oblastní muzeum, barokní církevní stavby či centrum vinařství – Hrad Litoměřice.


Prohlídky jsou v doprovodu průvodce, vstupenky zakoupíte v informačním centru na Mírovém náměstí. Expozici „Důl Richard v proměnách času“ provozuje Centrum cestovního ruchu Litoměřice, p. o.


Více informací naleznete na

 

 

Normal
0

21

false
false
false

CS
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:“Normální tabulka“;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:““;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:“Times New Roman“,“serif“;}

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama