Den pro supy v ZOO Liberec

Africký, bengálský, kapský, bělohlavý, chocholatý, holohlavý, bradatý… – tyto, a ještě další jsou všechno druhová jména různých supů. Lidstvo jich zná mnoho, ale vypadá to, že některé z nich bude v budoucnosti možné vidět jen na obrázcích. Supů ve volné přírodě velmi rychle ubývá. 

Foto: © Zoo Liberec
Reklama

Supi představují velmi významný a zároveň nepostradatelný článek potravního řetězce. Jsou to mrchožrouti a tím se velmi zásadním způsobem zasluhují o čistotu a zdravotní nezávadnost přírody bez těl uhynulých zvířat, která mohou být zdrojem nákazy a choroboplodných zárodků. Jejich služba přírodě, a tedy i lidstvu je bezplatná a neúnavná a lidé by jim to neměli kazit. V minulosti byli tito dravci člověkem pronásledováni – věřilo se, že sup dokáže ulovit např. jehně nebo že odnese i malé dítě. V důsledku ilegálního zabíjení nebo kladení otrávených návnad tak byli na mnohých místech supi vyhubeni.

Foto: © Zoo Liberec

Zoologická zahrada Liberec chce zviditelnit tyto majestátní ptáky a upozornit na jejich situaci. Přidává se proto ke všem organizacím a zoologickým zahradám, které Den pro supy pořádají. Na sobotu 4. zaří je v zoo připraven zábavný i naučný program zaměřený zejména na 4 velmi vzácné druhy supů, které Liberec chová: supa hnědého, supa mrchožravého, supa kapucína, orlosupa bradatého. Asi nelze říci, který z nich je nejvzácnější. Všechny druhy jsou na tom v přírodě hodně špatně a potřebují naši pomoc.

Přijďte se o supech něco dozvědět, zahrát si kvíz, setkat se s chovateli nebo shlédnout přednášku – více o programu najdete na www.zooliberec.cz.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama