REKLAMA
Tipy na výlety, turistiky a dovolená v ČR
Dnes je 5.12. a svátek má Jitka
V okolí

Co se dá zažít ve Středočeském kraji? TOP 10 nejzajímavějších míst a tipů na výlet

Středočeský kraj je co do územní rozlohy i počtu obyvatel největším českým krajem. Skrývá spoustu úžasných míst, která jsou turisticky velmi oblíbena. Užijte si výlet do této oblasti, nudit se zde rozhodně nebudete.

10 tipů na výlet ve Středočeském kraji

1. Hrad Karlštejn

Vidět tento klenot české země je povinnost každého Čecha, jedná se vskutku o nádhernou stavbu. Není divu, že si král a císař Karel IV. oblíbil právě toto místo. Zamýšlel ho využívat jako pevnost k uložení korunovačních klenotů, ale také jako své venkovské sídlo. Až se vydáte na tento hrad, nesmíte vynechat uličky pod hradem, vypadají jako z pohádky. Na hradě si můžete zdarma projít nádvoří hradu, kde je 78 metrů hluboká studna nebo si zaplatit jeden z několika okruhů, kde jsou k vidění interiéry hradu.

2. Lomy Velká a Malá Amerika

Po návštěvě hradu se vydejte na blízké vápencové lomy, spojte tak svoje kulturní dopoledne s pohodovou procházkou a pokochejte se výhledy, které se vám po cestě naskytnou. Vápencový lom Velká Amerika, nazývaný také český Grand Canyon, je asi 800 metrů dlouhý, 200 metrů široký a jeho hloubka je zhruba 100 metrů. Na jeho dně se nacházejí dvě vzájemně propojená jezírka. Okolo lomu vede stezka s několika vyhlídkovými plošinami. Další zajímavé nedaleké lomy jsou Malá Amerika a Mexiko. Také lom Malá Amerika je zatopený křišťálovou vodou. Lom je s Velkou Amerikou vzájemně propojený podzemními štolami, které určitě také stojí za návštěvu. Při exkurzi se dozvíte vše o tom, jak se zde těžilo. Místo je často v hledáčku filmařů, natáčely se tu scény snímků k filmu Limonádový Joe, Malá mořská víla nebo Micimutr.

REKLAMA

3. Zámek Veltrusy

Jeho zámecký park patří mezi nejrozlehlejší v Čechách. Zámek Veltrusy byl ve své době jedním z nejobdivovanějších děl vrcholné barokní architektury. Barokní podoba se po roce 1804 obohatila o klasicistní prvky. Vlivem jednoho z dalších majitelů, Jana Rudolfa Chotka, proběhla významná úprava parku. Z úhledných francouzských zahrad se stal romantický přírodně krajinářský park, který patří k pěti nejstarším a také k největším u nás. Dančí obora je součástí veltruského parku od roku 1802. Po zámeckých zahradách můžete spatřit další volně se pohybující zvířata, jsou jimi srnci, zajíci a bažanti. Procházky zde jsou prostě kouzelné.

Zámek Veltrusy. Foto: © Zámek Veltrusy
Zámek Veltrusy. Foto: © Zámek Veltrusy

4. Zřícenina hradu Okoř

Hrad Okoř je jednou z našich nejznámějších hradních zřícenin. Odehrávají se u ní často různé šermířské vystoupení, festivaly a další akce. Z dolního hradu se dodnes dochovala část opevnění, bašta a zbytky první brány. Lépe se zachovaly části staršího horního hradu. Při prohlídce je možno si zblízka prohlédnou torzo věže i ruiny raně gotické kaple, zbytky pozdně gotického opevnění, které tvořila polokruhová bašta s klíčovými střílnami z 15. století. Na jedné straně hradu se vybudovala samostatná předsunutá bašta, odkud si návštěvníci mohou prohlédnout valy a příkopy. Okoř je populárním cílem všech výletníků včetně cyklistů.

REKLAMA

5. Zámek Brandýs nad Labem

Zámek v Brandýse nad Labem patří se svojí nádhernou sgrafitovou výzdobou k nejvýznamnějším renesančním památkám Čech. Na zámku na vás dýchne romantická atmosféra. U hradu se potuluje páv a další zvířectvo, které vás zde jistě mile překvapí. Na brandýský zámek coby letní a loveckou rezidenci přijíždělo mnoho panovníků z habsburské dynastie. Je trvale spjat s hlavním proudem českých dějin. V průběhu několika staletí zde totiž pobývali všichni císaři Habsburské dynastie, tehdy byl objekt letním a loveckým zámkem panovníků. Jako hosté na honech se tu objevovaly významné osobnosti, například hvězdář Tycho Brahe. Častým hostem byl také císař Ferdinand III. Za lovem sem mířil i císař Karel VI. Marie Terezie odsud zas vyjížděla ke královské korunovaci do Prahy.

6. Koněpruské jeskyně

Navštivte nejdelší jeskyně v Čechách staré desítky milionů let s unikátní výzdobou. Zblízka uvidíte například proslulé Koněpruské růžice, fascinující sintropády i další rozmanité krápníkové útvary. V jeskyni je také výstavka kosterních nálezů a zavítáte i do tajné středověké penězokazecké dílny. Prohlídka začíná vstupem ve stěně starého lomu, vede jeskynními chodbami přes několik dómů středního patra a končí v patře svrchním.

Koněpruské jeskyně. Foto: © konepruske.caves
Koněpruské jeskyně. Foto: © konepruske.caves

7. Kokořínsko

Kokořínsko je plné nádherných lesů, kde můžete nalézt unikátní pískovcové skály a skalní útvary. Monumentální skalní skulptury Čertovy hlavy najdete v borovém lese poblíž Liběchova u obce Želízy. Příroda je zde prostě nádherná. Hrad Kokořín je obklopený hlubokými lesy. Nachází se v srdci chráněné krajinné oblasti, na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem, kousek od stejnojmenné obce. Známé Kokořínské pokličky naleznete v oblasti Kokořínského dolu, zhruba uprostřed cesty mezi hradem Kokořín a místem zvaným Ráj.

8. Křivoklátsko

Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko je jednou z nejzajímavějších krajin nejen v Čechách, ale i v celé Evropě. Roku 1977 ji UNESCO zařadilo mezi biosférické rezervace v rámci programu Člověk a biosféra, v dalším roce Křivoklátsko získalo statut chráněné krajinné oblasti. Skalnaté svahy se smíšenými lesy a vzácnými tisy červenými zde lemují řeku Berounku i její přítoky v hlubokém údolí. Přírodní rezervace Skryjská jezírka je bezesporu jedním z nejvyhledávanějších míst na Křivoklátsku. Jezírka, vodopád, potok a celé okolí pod ochranou v rámci přírodní rezervace. Návštěvníky láká krása přírody a tajemství tohoto místa. Na Křivoklátsku dále naleznete hrad Křivoklát. Mohli jste ho mnohokrát spatřit na televizních obrazovkách či stříbrných plátnech. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči, jestli je tak krásný jako ve filmu.

9. Kutnohorsko

Kutnohorsko má spoustu architektonických perel. Zámek Kačina je jednou z nejdůležitějších empírových staveb v Čechách. Má v něm sídlo Muzeum českého venkova. Chrám Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Kutné Hoře v Sedlci je zapsaný na seznamu UNESCO. Řadí se mezi nejstarší stavby tohoto typu ve střední Evropě. Kutnohorský chrám svaté Barbory je klenotem pozdní gotiky, rovněž zapsaném na seznamu UNESCO.

10. Točník a Žebrák

Točník a Žebrák, to jsou hrady, které jsou nerozlučně spjaté. Vyslovíte-li název jednoho, musíte doplnit jméno druhého. Hrady jsou od sebe vzdáleny asi půl kilometru. Žebrák je menší a starší, nachází se na nízkém ostrohu. Na kopci nad ním je královský Točník. Pokud po návštěvě těchto dvou krasavců nebudete historickými objekty nabaženi, vydejte se na blízkou zříceninu hradu Týřov.

Těchto 10 tipů na výlet je pouze minimum z toho, co můžete ve Středočeském kraji navštívit. Oblast má ale mnoho dalších hezkých a zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Neváhejte a vydejte se tam.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA